Ako čitate ovaj tekst pretpostavljam da se i vi član jedne od zajednica svih ljubitelja Grčke. Ove zanimljive podatke sam pronašao u FB grupi Grčka uživo i prenosim ih vama sa ciljem da proširite svoja znanja o jednoj od kako autorka ovih redova navodi „najsjajnijih zemalja Evrope“.
Prema knjizi koju je napisala En Najnriks, „Grčka: Svetska čarolija“, iz koje su i preneti ovi opisi, zemlja Helena važi za najsunčajniju državu Evrope. Naime, u Grčkoj svake godine imamo čak 250 sunčanih dana, što je tačno 3000 sati godišnje „okupanih“ sunčevim zracima. Nije ni čudo što su zalasci sunca najlepši u Grčkoj, dok se kupaju u morskoj peni. Dok uživate kraj mora, u šetnji obalom, ne može, a da vas ne primami miris grčke kuhinje koji dolazi iz obližnjih restorana. Grčka kuhinja odiše tradicijom, obiljem i dobrim ukusom! 😉
Da li ste i vi, koji uživate u čarima grčke kuhinje, znali da je grčka hrana skoro identična kao i ona od pre 2000 godina?! Nije ni čudo što nam se toliko svima dopada, kada u sebi nosi toliko kulinarskih znanja i veština, prenetih sa generacije na generaciju. Takođe, jedan od prvih kuvara u svetu, u kome odaje svoje male tajne, napisao je Grk, Arhestraus, jos u 5. veku pre nove ere i nazvao ga je, verovali ili ne „Gastronomija“! Odatle zapravo i potiče ova reč koju koristimo i danas.
Giros kao epitet tradicionalne kuhinje, daleko je poznat, kao i feta sir i masline. Ova Balkanska zemlja, treći je proizvođač maslina u svetu, a u njoj rastu i daju plod, masline koje datiraju čak iz 13. veka. Prepoznatljiva i kao jedan od najvećih izvoznika maslinovog ulja, koje je nezaobilazno u domaćoj kuhinji, pa i sami turisti obavezno ponesu jedno po polasku iz Grčke. Drvo masline, bilo je veliki simbol još u antičko doba, pa tako i danas predstavlja neraskidivi deo grčke kulture. U Grčkoj ima više koza nego u bilo kojoj drugoj zemlji, pa tako ne možemo izostaviti ni daleko poznat feta sir, koji se pravi od kozijeg mleka, a zauzima mesto grčkog nacionalnog sira. Prosečna potrošnja ovog sira po glavi stanovnika je najveća u svetu.
U Grčkoj, kao što i sami znate, uz dobru hranu, obavezno ide i dobra muzika, koju mnogi obožavaju. Grčka ima više od 4.000 tradicionalnih plesova, ali su danas najviše u upotrebi 63 narodna plesa. Grci obožavaju da igraju. Pored toga, veoma su pismeni, čak 96% ukupne populacije je pismeno. Grčki je najstariji jezik koji je i dalje živ i u konstantnoj upotrebi. Čak, mnoge engleske reči zapravo su grčkog porekla.
Daleko nam je poznato, da još u antičkoj Grčkoj, Grci nisu prezali od javnog izražavanja seksualnosti, a ništa se nije promenilo sve do danas. Grke smatraju seksualno najaktivnijim narodom na svetu, a prva naga scena u istoriji evropskog filma potiče iz grčkog filma „Dafnis i Kloe“, koji je prikazan 1931. godine van granica zemlje, a nastao po istoimenom romanu. Ne treba ni da nas onda začudi što Grčka ima najmanju stopu razvoda brakova u Evropi, ali suprotno tome ima najvišu stopu abortusa.
Glavni grad Grčke, Atina, naseljava čak 40 procenata stanovništva čitave zemlje, a ime je dobio po istoimenoj boginji. Prema mitologiji, ovaj grad nastao je dogovorom Atine i Posejdona (bog mora) da onaj koji podari veći poklon narodu, postaće zaštitnik tog grada. Posejdon je gradu podario vodu, a Atina maslinovo drvo. Ostali bogovi, smatrali su maslinu za daleko vredniji poklon i proglasili Atinu njegovom zaštitnicom.
Grčka kao zemlja bogate istorije ima još puno zanimljivosti, ali pisaćemo i o tome… 😉
Izvor: Pecina posla / B. P. (FB)
Foto: Pecina posla
Leave a Reply