Arheološki muzej Đerdapa u Kladovu (https://pecinaposla.com/kladovo-biser-dunava/) predstavlja značajna svedočanstva o raznorodnim kulturama praistorijskog, rimskog i srednjovekovnog perioda na Dunavu. Osnovan je sa ciljem zaštite arheološke baštine sa obala Dunava, u predelima mesta Veliko Gradište, Golubac, Kladovo i Prahovo, koja su kontinuirano naseljena već 10 hiljada godina.
Pronađeni materijali u ovom muzeju pokrivaju i oblast šire regije Gvozdena Vrata – Đerdap i predstavljaju I promovišu u celini ovo značajno nasleđe. Zanimljivo je da je ovo jedan od retkih specijalizovanih muzeja u Srbiji, otvoren je 1996. godine u objektu koji je namenski građen, po čemu se takođe izdvaja od ostalih u državi.
Inače, Arheološki muzej u Kladovu je jedan od retkih specijalizovanih u Srbiji. U njemu su prezentovani nalazi, koji pokrivaju period u rasponu od 10.000 godina i to iz praistorijskog, rimskog, kasnorimskog, ranovizantijskog i srednjevekovnog perioda. Veliki broj izloženih predmeta predstavlja istinske raritete, baštinu koja po važnosti prelazi granice naše zemlje. Izloženi eksponati predstavljaju različita dostignuća prošlih kultura, predmete iz svakodnevnog života praistorijskih zemljoradnika, običaje i verovanja.
Eksponati svedoče o ranijim kulturama na ovim prostorima, o kamenom i metalnom dobu, oruđe kojim su ljudi nekada pripitomljavali svoj svet, nakit i ukrase za odeću kojima su potvrđivali svoj status. Najbrojniji su predmeti koji svedoče o rimskom prisustvu na područja Đerdapa, koji je u to vreme bio deo pogranične zone, takozvanog limesa Rimske imperije.
Predstavljeni su delovi rimske vojne opreme, natpisi povodom izgradnje javnih objekata, neki izloženi u lapidarijumu ispred Muzeja, arhitektonski elementi luksuznih rimskih građevina, predstave mnogobrojnih bogova rimskog Panteona, zavetni natpisi, mermerni portreti, metalne, staklene i keramičke posude, svetiljke i luksuzni nakit.
Tabula Traiana je natpis postavljen na stene kanjona Donje Klisure – Kazana, vidljiv samo s Dunava, koji predstavlja jedinstveno svedočanstvo o Trajanovim građevinskim aktivnostima na Dunavu i pripremama za rat sa Dačanima.
Ostaci Trajanovog puta – Trajanov kanal (Sipski kanal) i čuveni Trajanov most na Pontesu, kod Kostolca, kojeg je izgradio Apolodor početkom 2. veka naše ere, zajedno s tvrđavom Pontes (1–6. vek), koja je štitila ovaj most, predstavljaj u izuzetan pimer rimske arhitekture. O značaju ovog dela Rimskog carstva svedoči i utvrđenje Dijana (Statio Cataractarum Diana), stanica na (dunavskim) kataraktama, važan augzilijarni logor od 1. do 6. veka, jedan od najvećih u sklopu limesa.
Osim rimskih ostataka, od potapanja je sačuvana na samom ulazu u Kladovo i srednjovekovna tvrđava-grad, Fetislam. Postavka Arheološkog muzeja Đerdapa i sačuvane spomeničke celine omogućavaju da se sveobuhvatnije sagleda jedinstven kulturni predeo Dunava u ovoj regiji, koji se formirao i menjao u kontinuitetu sada već preko deset milenijuma…
Izvor: Pecina posla/ Ajmo negde
Foto: Pecina posla / Arheološki muzej Đerdapa
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…