Obeležavanje „Noći veštica“ nije jedina stvar koju smo preuzeli iz Amerike. Tu je i još jedan dan koji potvrđuje da je i Srbija odavno potrošačko društvo, a to je „Crni petak“ (Black Friday)-dan za popuste. Žargonski naziv iz zemlje porekla je odmah usvojen (iako mi baš nije razumljivo zašto se baš tako zove, jer u našoj kulturi se crna boja vezuje za negativne stvari, ali to i nije najbitnije 🙂 ).
Mnogi kupoholičari i „lovci na sniženja“ već uveliko pričaju i pripremaju se za 27. novembar (kao i obično odmah posle Dana zahvalnosti u Americi), datum kada se i ove godine u brojnim radnjama najavljuju popusti. Sniženja su pripremljena i za stvari za opremanje domova, posteljinu, kao i na gejming opremu, ma čini se bukvalno na sve proizvode…
Mnogi trgovinski lanci krenuli su već sa najavama sniženja, što ste verovatno videli i sami. Zanimljivo je da se nakon tih „popusta“ cene robe svedu na ipak za srpsko tržište, realnu cenu, ali je to možda samo moj utisak. 🙂
Sudeći prema dosadašnjim iskustvima prvi najavljeni popusti nešto su manji od onih koji idu „dan posle“. Trgovci sniženja prošire na ceo taj vikend, neretko i na celu nedelju, a mnogi i na ceo mesec za koji se kaže „crni novembar“. Zanimljivo je reći da je „Crni petak“ nezvaničan naziv za petak posle Dana zahvalnosti u Sjedinjenim Američkim Državama, koji se proslavlja četvrtog četvrtka u novembru. Dan nakon Dana zahvalnosti smatran je početkom američke sezone božićne kupovine od 1952. godine, a ta praksa sniženja proširila se po svetu i poslednjih godina je „oberučke“ prihvaćena i u Srbiji.
Ove godine su okolnosti takve da se zbog aktulne epidemije Covid-19 ne mogu očekivati gužve u prodavnicama kao ranije, ali se trgovci i pored toga spremaju za veću zaradu. Ovoga puta njihova strategija je drugačija, fokus će biti na onlajn ponudi, ali će i popusti, kako najavljuju sa svih strana, biti značajni.
Osim „neodoljivim“ popustima, kako se može videti po određenim sajtovima prodavaca, od 35, 50 i 70 odsto i brojnim iznenađenjima, trgovci sada klijente privlače i isticanjem sigurne i bezbedne kupovine, imajući u vidu epidemiološku situaciju. Tako su mnogi već naveli da će proširiti prostore za kupovinu, deliti maske mušterijama na ulazu i voditi računa o tome da ih u radnjama ne bude previše.
Sa druge strane, mnogo pažnje polaže se na onlajn kupovinu. Osim saveta stručnjaka građanima da što više izbegavaju fizičke kontakte i tako kupuju „iz fotelje“, a trgovci su se naravno i tu potrudili da pomognu svojim mušterijama da se lakše snađu. Mnogi su uveli četbotove preko kojih kupci mogu da dobiju savet za onlajn kupovinu. Neki nude i određene pogodnosti i veća sniženja na onlajn kupovinu, dok drugi navode i mogućnosti onlajn poručivanja robe, a koja se na „crni petak“ može pokupiti u radnjama.
Nude i kupovinu na rate kao i mogućnost podizanja kredita „preko mreže“. Istražujući na netu saznao sam da korisnici interneta u Srbiji imaju prosečan godišnji promet od 72 evra. U susednoj Hrvatskoj on je tri puta veći, a u EU čak deset puta. Oni koji u Srbiji kupuju onlajn, 76 odsto pazare u internet radnjama, 20 odsto se kupuje na društvenim mrežama, a četiri odsto preko mobilnih aplikacija…
U svakom slučaju, kako god da doživaljavate ovaj dan, možda nije loše da prošetate do neke od prodavnica, jer možda veliki popust za ono što vam je potrebno čeka baš na vas. 🙂 Možda vas to makar na kratko orasploži u ovim turobnim vremenima…
Izvor: Pecina posla / Blic / Domino magazin
Foto: Pecina posla
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…