Od 2002. godine Srbija obeležava Dan državnosti 15. i 16. februara, u znak sećanja na dva važna istorijska datuma. Jedan je dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak protiv Turaka, pod vođstvom Đorđa Petrovića Karađorđa. Drugi – dan kada je u Kragujevcu 1835. godine usvojen i zakletvom potvrđen prvi moderni, i za to vreme, izuzetno liberalni Ustav Kneževine Srbije.
Iako se praznuju 15. i 16. februara, oba događaja su se desila na crkveni praznik Sretenje (po julijanskom kalendaru 2. i 3. februara). Julijanski kalendar je u 19. veku bio važeći kalendar u celoj državi, a danas ga poštuje samo Srpska pravoslavna crkva.
Ustanak je označavao početak rata i sukob sa ogromnom imperijom, koji je nosio veliki rizik. Donošenje Sretenjskog ustava je značajno kao početak puta ka stvaranju demokratskog društva i države. Teško je opredeliti se koji je od dva događaja istorijski važniji, a prema mišljenju većine istoričara to je 1804. godina. Tad su mnogo ozbiljnije stvari bile u igri. To je početak ratova za oslobođenje i ujedinjenje Srba, a i to je prvi takav ustanak na Balkanu. Mada je to i posledica geografskog položaja – teritorija Srbije nalazila se na obodu Osmanskog carstva.
Od Prvog srpskog ustanka pa tokom narednih 100 godina, Srbi su prošli put koji su neke druge zemlje prolazile vekovima – oslobađanje od strane vlasti, a i izgradnja unutrašnjih institucija – države, vojske, kulture. Povod za izbijanje Prvog srpskog ustanka bio je janjičarski zulum nametnut u Beogradskom pašaluku i seča knezova – kada su Turci poubijali brojne ugledne građane tadašnje Srbije.
Preživele narodne vođe okupile su se u Šumadiji, u Orašcu na Sretenje 1804. godine, na mestu poznatom kao Marićevića jaruga. Posle sloma ustanka i nagodbe novog srpskog kneza Miloša Obrenovića sa turskim vlastima, i samo pominjanje Karađorđevog imena ni pred njim ni pred Turcima nije bilo baš uputno.
Zabeleženo je da je Prvi srpski ustanak potcenjivački nazivao „Karađorđevom razmiricom“, a samog Crnog Đorđa „zveroobraznim vođom“. Na pitanje ko je ubio Karađorđa, Miloš je znao da kaže „ubila ga suza narodna“, aludirajući na činjenicu da je Karađorđe u kritičnom momentu Ustanka 1813. napustio zemlju. I, zaista, nije sačuvana pisana istorijska građa o Prvom srpskom ustanku.
Prvi pisani dokumenti o početku revolucije u Srbiji objavljuju se tek krajem 19. veka, daleko od Srbije i pod budnim Miloševim okom. Čak je knez Vuku Karadžiću pretio da će ga goniti ako bude pisao pohvalno o Crnom Đorđu.
Stanislav Vinaver je rekao da je ustanak početak borbe za ljudska prava, jer su oni branili živote, imovinu i čast od samovolje dahija. Dahije su bili odmetnici od turskog sultana koje niko nije kontrolisao. Kao važan doprinos Karađorđa napominje i davanje seljacima vlasništva nad malim posedima.
Karađorđe je podelio zemlju seljacima i to je Miloševom potvrdom postala država slobodnih seljaka. U to vreme, u Americi i dalje postoji ropstvo, a u Rusiji je kmetski sistem. Sva ova prava bila su sadržana u Ustavu koji je donet na Sretenjskoj skupštini 1835. Tvorac ovog dokumenta bio je novinar, političar i diplomata Dimitrije Davidović. Pisao ga je po uzoru na ustave Francuske i Belgije. Ovo je prvi srpski ustav, a u njemu su izražene potrebe srpskog društva-nacionalna emancipacija, razbijanje feudalnih ustanova i autokratske vladavine. Ipak, takozvani „Sretenjski ustav“ izazvao je negodovanje velikih sila- Austrije, Turske i Rusije, zbog čega je ubrzo suspendovan.
Srpska pravoslavna crkva 15. februara slavi Sretenje Gospodnje. Praznik se obeležava 40 dana posle Božića u znak sećanja na događaj kada je Devica Marija donela Isusa Hrista kao bebu u jerusalimski hram.
U narodu postoji verovanje da se na Sretenje sreću zima i leto. Ako tada osvane sunčan dan, a medvedi uplašeni od sopstvene senke vrate se u zimski san, veruje se da će zima potrajati još šest nedelja.
Običaj je da se na Sretenje obavezno pale sveće, jer se smatra da plamen ima skrivenu čarobnu moć i da će kuću štititi od grmljavine i drugih nesreća. Ovoga dana devojke paze kakvog će muškarca prvo sresti. Veruje se da ako prvo sretne crnomanjastog, za takvog će se udati, a ako sretne plavog, onda za takvog. Isto važi i ako sretne zdravog, bogatog, siromašnog ili bolesnog…
Izvor: Pecina posla / BBC
Foto: Vikipedija
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...
Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...