Svoje prve pripovetke Radoje Domanović, tvorac srpske satirične pripovetke, štampao je 1899. godine u Štampariji Mihajla Kostića u Požarevcu. Kako je preneo lokalni nedeljnik „Reč naroda“, Radoje je tada živeo kod svog prijatelja Joške Jovanovića, pokretača i prvog urednika požarevačkog lista „Građanin“.
Domanović je na sarkastičan i duhovit način slikao je vlast, građanstvo i rodoljublje, a na onaj svet je otišao veoma rano, već u 35. godini života…
Rođen je na današnji dan (16. februara) 1873. godine u porodici seoskog učitelja u selu Ovsište kod Kragujevca, a detinjstvo je proveo u Jarušicama, susednom selu. Gimnaziju je završio u Kragujevcu, a Filozofski fakultet na Velikoj školi u Beogradu. Kao profesor srpskog jezika radio je u gimnazijama u Vranju, Pirotu i Leskovcu. Zbog političkih uverenja je proganjan, premeštan i otpuštan sa posla. Uređivao je satirični list „Stradija“, trudio se da bude taktičan i rečit, a satira je glavno obeležje njegovog talenta. Počeo je realističkim pripovetkama iz seoskog života, ali je ubrzo krenuo da piše satiru, i na taj način stvorio dela univerzalne vrednosti. Na početku svoje književne delatnosti bio je vrlo aktivan i dinamičan, pripadao je boemskom krugu Milovana Glišića i Janka Veselinovića. Najbolji deo njegova rada, satirične pripovetke, nastale su u nekoliko poslednjih i najcrnjih godina obrenovićevskog apsolutizma, između 1898. i 1903.
Kada je posle otpuštanja iz službe otišao u Beograd, kao i većina pisaca voleo je da vreme provodi u beogradskim kafanama, gde je pričao svoje bezbrojne i uvek duhovite priče. Znao je napamet Gorski vijenac i mnogo citirao Gogolja, a u kasne sate voleo je da govori narodnu poeziju. Domanović je bio posvećen književnom i novinarskom poslu, radio kao pisar u Ministarstvu prosvete i kao korektor Državne štamparije. Prinuđen da živi od književnosti i publicističkog rada, aktivno angažovan u političkom životu, nije mnogo ni obraćao pažnju na svoje zdravlje. Tuberkuloza je uticala da svoj život okonča veoma rano, umro je u trideset i petoj godini (u Beogradu 17. avgusta 1908. godine). Danas veliki broj osnovnih škola nosi njegovo ime, a na Kalemegdanu ima i svoju bistu. Neke od njegovih najznačajnijih pripovedaka su: Vođa, Danga, Mrtvo more, Stradija, Kraljević Marko po drugi put među Srbima, Ukidanje strasti i druge.
Radoje Radovanović, unuk slavnog pisca, o svom dedi često je slušao brojne anegdote koje su mu majka i baka pričale: „Najčešće spominjana anegdota u našoj porodici potiče iz vremena Domanovićeve ljubavi prema Nataliji, učenici Učiteljske škole u Sremskim Karlovcima, njegovoj budućoj ženi“, rekao je Radovanović. Njeni roditelji nisu želeli da im se ćerka uda za beogradskog boema i badavadžiju, no Domanović je ipak uporno posećivao Nataliju. Sastanci su im bili tajni, obično nedeljom, u ranu zoru, kada bi boem došao u Sremske Karlovce fijakerom, posle duge noćne sedeljke kod „Tri šešira“… Nataliji, naravno, nije smetala priroda mladog književnika. Udala se za njega, savladavši otpor roditelja“.
Domanovićevo mesto u srpskoj književnosti trajno je obeleženo u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Sarkastičan po prirodi, jedak u svome gnevu razočaranog idealiste, agresivnoga duha, on je ljutito udarao na niskosti političkog života i njegovi udarci su bez poštede padali na sve strane. Domanović je radio ne samo na žigosanju onoga što ne valja, ali istovremeno i na podizanju javnog morala… 😉
Izvori: Pecina posla / Riznica srpska
Foto: Vikipedija / Delfi.rs
Fruška gora, raj za vikendaše. Pogledajte kako da dođete do dobrog placa...
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...