Foto prića

Kako je nastala magična igra pod obručima?

Veliki uspesi jugoslovenske i srpske košarke, brojne osvojene medalja i pehari u dugom nizu godina, ali i zanimljivi mečevi NBA i Evrolige, fantastični potezi i brojne legende „igre pod obručima“. Svega toga ne bi bilo da dr Džejms Nejsmit (koji je rođen 6. novembra 1861) pre nešto više od jednog veka nije „izmislio“ novi sport.

Džems Nejsmit (Wikipedia)
Univerzitetski tim sa profesorom Nejsmitom (Wikipedia)

Kanadski profesor iz Springfilda sa Univerziteta YMCA 1891. godine (inače nesuđeni sveštenik, kako su želeli njegovi roditelji) želeo je da svojim fudbalerima (naravno, reč je o američkom fudbalu) nađe neku aktivnost u zimskom peroidu. Zato je odlučio da u školskoj sali osmisli novu igru, kojom će moći da se bave sportisti u toku zimskog perioda.

Zanimljivo je da brojna pravila koja je Nejsmit uspostavio važe i danas. On je uzeo dve korpe za otpatke (na engleskom basket) i stavio ih je na dva kraja sale. Kako se na krajevima sale nalzio balkon za gledaoce, morao je da okači korpe na taj balkon. Posebno je interesantno da se balkon nalazio na visini od tačno 3,05. Ispostavilo se da je upravo to i bila „magična“ slučajnost. Od tada do danas, visina se nije menjala, a ispostavilo se je idealna zbog šuta, odbrane, ali i zbog zakucavanja koja čine posebnu atrakciju za navijače širom sveta.

Prema nekim izvorima, tabla za koju je pričvršćen obruč izmišljena je slučajno, kao brana od gledalaca koji su sa balkona ometali ulazak u korpu, nalazeći u tome svoju zabavu. Igrači su, međutim, odmah shvatili da je od table mnogo lakše postići koš i počela je nova era novog sporta, šut od table. 

Nejsmit je još tada shvatio da je ismislio igru koja će ubrzo postati hit u svetu i zadržao je tu visinu i nadalje kada su napravljeni pravi koševi sa mrežicama. Zbog svoje taktike, uzbudljivosti, neizvesnosti, raznovrsnosti tehnike mnogi i danas košarku zovu i „kraljicom igara“.

Prva utakmica je odigrana 20. januara 1892. godine, profesor Nejsmit je svojih 18 fudbalera podelio u dve grupe po devet i gledaocima demonstrirao novu igru. Ostalo je zabeleženo da je izvesni Vilijam Čejs bio strelac prvog koša. Na univerzitetu je prva utakmica između dva koledža odigrana 9. februara 1895, a Minesota Stejt je pobedila Hemlajn sa 9:3. Dve godine kasnije američka Atletska unija organizovala je prvo prvenstvo SAD pod okriljem.

Zanimljivo je to da su košarku u Evropu doneli američki vojnici, a izaslanik Crvenog krsta, Amerikanac Vilijem Viland je tu igru prikazao 1923. godine na kursu za učitelje u Beogradu…

Izvor: Pecina posla / Wikipedia

Foto: Pixabay/ Ilustracija

pecinaposla

Recent Posts

Slatka pita sa makom

Potreban materijal: - 500 g kora za pitu - 300 g maka - 500 ml…

1 week ago

Potaž od šargarepe

Ukusan i zdrav potaž od šargarepe. Čarolija na tanjiru...

1 week ago

Punjene lisnate loptice

Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…

1 month ago

Marmelada od dunja i jabuka

Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...

1 month ago

Netfliks: Najgledaniji naslovi u prvoj polovini 2024.

Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…

2 months ago

Tortiljice iz tiganja

Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…

2 months ago