Njegova majka je skrivala da je trudna, govoreći da joj stomak raste od šake, crevne bube, pa je tako dobio i ime. Poznat je kao Šaka Zulu, a jedan od najvećih i najpoznatijih poglavica plemena Zulu. Najzaslužniji za pretvaranje ovog malog plemena u narod i osnivač je kraljevine Zulua u južnoj Africi.

Otac mu je bio poglavica plemena, a majka kći poglavice drugog plemena. Prema legendi, rodio se kao vanbračno dete, pa ga je otac proterao. Kada mu je otac umro, preuzeo je vlast 1816. godine. Kada je Šaka došao na čelo plemena, ono je brojalo oko 1500 pripadnika i bilo jedno od manjih u Južnoj Africi. Međutim, zahvljujući njegovoj fantastičnoj organizaciji borbenih redova, pleme Zulu pokorilo je susedna plemena, asimilirajući njihovo stanovništvo.

Foto: velikipark.com

Šaka je reorganizovao vojni sistem Zulua. Asegaji s dugim oštricama i formacija bivoljih rogova bili su inovacije koje su dovele do većeg uspeha na bojnom polju. Imao je bezobzirnu vojnu disciplinu i u svoje je vojske uključio i muškarce i mlade. Zabranio je svojim trupama da se žene. Osvajao je susedne teritorije ili stvarao saveze dok nije kontrolisao čitav današnji Natal, pokrajinu u Južnoafričkoj Republici. Pritom su mnogi suparnici prisiljeni da napuste svoje teritorije i migriraju, uzrokujući poremećaje u celoj regiji. Međutim, nije bio u sukobu s Evropljanima na tom području. Dopustio je nekim evropskim naseljenicima da stvore svoj životni prostor u kraljevstvu Zulua.

Kralj Zulua je bio izuzetno hrabar, ali kao kralj je bio veoma okrutan, pravi diktator. Kada mu je majka umrla, poludeo je. Naredio je tromesečni post, nikakvi usevi se nisu smeli sejati sledeće godine, mleko se nije koristilo, svaka žena koja bi tada zatrudnela, bila bi ubijena zajedno sa suprugom. Krave su ubijane da bi telad shvatila kako je biti bez majke.

Statue Šake Zulua (Profimedia/Ilustracija)

Njegovoj polubraći je „prekipelo“, jer je njegova duševna bolest zapretila da dovede do propasti ovo pleme. Više puta su pokušali da ga ubiju i uspeli su i to, prema većini dostupnih izvora između 22. i 24. septembra 1828. Šaka je tada imao samo 47 godina. Na samrti im je rekao da su nepotrebno okrvavili ruke, jer će „lastavice“ dobiti zemlju. Lastavice su ime za bele doseljenike.

Stariji čitaoci bloga Pecina posla  se verovatno sećaju odlične južnoafričke televizijske serije (u proizvodnji South African Broadcasting Corporation– skraćeno SABC) Šaka Zulu iz 1986. Ja sam je sa uživanjem gledao, sa nestrpljenjem čekao svaku sledeću epzodu i prava je šteta što tada nije moglo da se bindžuje… 🙂

Ovu seriju je režirao Viliam C. Faure, po  scenariju Džošua Sinklara, koji je i autor istoimenog romana. Naslovnu ulogu najpoznatijeg Zulu poglavice igrao je Henry Cele, a pogledajte kako je izgledala uvodna špica… 😉

Izvor: Pecina posla / T portal / Veliki park

Foto: Youtube/Screenshot

pecinaposla

Recent Posts

Zašto je muškarcima sport toliko važan u životu?

Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...

3 weeks ago

Završeno majanje po Niš 1. marta: „Studentski edikt“ temelj bolje budućnosti Srbije

Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…

1 month ago

Vučić je gotov, a evo i zašto…

Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…

2 months ago

Šta ovog januara stiže na Max?

Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…

3 months ago

Balkanrock Sessions se vraća na vaše ekrane!

Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...

3 months ago

6 nekonvencionalnih prazničnih filmova

Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...

3 months ago