Foto prića

Koji sastojak cigarete je najštetniji?

Mnogi bi pogrešno odgovorili na pitanje šta je najštetnije kod pušenja cigarete. Možda je jedini tačan odgovor da je najštetnija ova navika sama po sebi koje se, uprkos svesti o lošim efektima po zdravlje i okolinu, pušači ipak ne odriču tek tako.

To pokazuje i zvanična statistika koja kaže da u svetu trenutno ima više od milijardu pušača. Iako se skoro pola veka koristi u terapijama odvikavanja od pušenja, na pitanje koja je druga najštetnija stvar kod cigarete neki bi odgovorili nikotin – i pogrešili.

Nikotin je supstanca koja se prirodno nalazi u biljci duvana. Nije bez rizika i izaziva zavisnost, ali nije primarni uzročnik bolesti povezanih s pušenjem. Ovaj sastojak je postao deo rešenja u borbi protiv odvikavanja od cigareta još sedamdesetih godina prošlog veka, tako što se unosi kroz nikotinske žvake, flastere i tablete.

U Srbiji se prema Kalendaru javnog zdravlja, svakog 31. januara obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima, a ove godine pod sloganom: „365 dana bez duvana”.

Najštetniji je duvanski dim

Najveći i gorući problem kod cigareta je zapravo duvanski dim. Nastaje procesom sagorevanja cigarete i sadrži više od šest hiljada materija, od kojih se za oko 100 zna da su štetne i potencijalno štetne. Ono što dovodi do stvaranja duvanskog dima je proces sagorevanja, koji započinje na 400 stepeni celzijusa. Tada cigareta počinje da gori i stvara se dim, a kada je upaljena, njena temperatura može da dosegne gotovo 900 stepeni. Na toj temperaturi nastaju i sve štetne supstance.

Sagorevanje je problem, a zagrevanje može biti deo rešenja

I to nije samo slučaj kod biljke duvana. Sagorevanjem bilo koje druge biljke takođe će se oslobađati štetni dim i toksične materije. Redukovanje i kontrola temperature je ključna da bi se izbeglo sagorevanje, samim tim i stvaranje dima. Kako se na primeru cigarete zna da ih pušači konzumiraju prvenstveno zbog nikotina, nauka je pronašla put da se do ovog sastojka biljke duvana dođe i na drugi način, odnosno procesom zagrevanja.

Alternative cigaretama koje su bazirane na ovoj, savremenoj tehnologiji zagrevanja a ne sagorevanja duvana ne stvaraju duvanski dim već aerosol, koji se sastoji od tečnih čestica i gasa. Naučne studije na primeru alternativa pokazuju da aerosol sadrži do 95 odsto manje štetnih materija u odnosu na dim cigarete. Iako nijedan proizvod na bazi duvana i nikotina nije bez rizika, i ako znamo da je najbolje rešenje osloboditi se duvanskog dima tako što će pušači ugasiti cigaretu, oni koji to ipak ne učine mogu da potraže informacije o manje štetnim alternativama.

Kao neko ko je više od 20 godina bio pušač, posle 2,5 godine od potpunog prestanka mogu reći da je život lepši bez cigareta, ali svako ima pravo na izbor…

Da li ste vi puštač ili nepušač i kakav je vaš stav o ovoj lošoj navici? 😉

Izvor: Pecina posla / Blic

Foto: Pixabay / Ilustracija

pecinaposla

Recent Posts

Punjene lisnate loptice

Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…

15 hours ago

Marmelada od dunja i jabuka

Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...

5 days ago

Netfliks: Najgledaniji naslovi u prvoj polovini 2024.

Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…

4 weeks ago

Tortiljice iz tiganja

Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…

1 month ago

Koje mesto je najboje za čuvanje limuna?

Gde je najbolje mesto za čuvanje limuna? Ovde možete pronaći dobar savet...

2 months ago

Septembar na Netfliksu: Spremite se za prijatna iznenađenja

Jesen nam stiže i donosi premijere filmova i serija. Netfliksova ponuda ponovo zanimljiva za filmofile...

2 months ago