Foto prića

Luka: Najmlađi velemajstor u istoriji srpskog šaha

Posle uspešno odigrane Prve lige Centralne Srbije i osvojenog trećeg mesta, usledio je fantastičan završetak godine i najveći pojedinačni uspeh Šahovskog kluba „Rudar“ iz Kostolca.

Mladi šahista Luka Budisavljević (2004), koji je je višestruki šampion države u mlađim kategorijama, igrajući za „Rudar“ (član je od 2019, a uz podršku Kostolčana je u odmah prvoj godini osvojio i titulu internacionalnog majstora) nedavno odigranom prvenstvu, osvojio čak 9 poena iz 11 partija, a stigao je i do titule velemajstora (prvi igrač ŠK „Rudar“ sa ovom titulom).

Luka Budisavljević sa Bobanom Maksimovićem, predsednikom ŠK „Rudar“

Na dan kada je imao 16 godina, 10 meseci i sedam dana, Luka je postao najmlađi velemajstor u istoriji srpskog šaha. Ovaj uspeh je utoliko veći ako se zna da takav rezultat nije uspeo da ostvari nijedan šahista na teritoriji bivše Jugoslavije (koja je bila u jednom periodu i svetska sila u ovom sportu), a prema podacima do kojih sam uspeo da dođem čak i na Balkanu.

Luka je na nedavno završenom Velemajstorskom turniru u Novom Sadu osvojio treću velemajstorsku normu. Sjajan rezultat, koji je po njegovim rečima tek jedan od stepenika na putu ka šahovskom vrhu, bio je povod da vam na blogu Pecina posla predstavim ovog talentovanog momka. Verujemo da će mladi šahista tek u budućnosti pokazati sav talenat u drevnoj igri na 64 polja.

● Luka, kada si prvi put čuo za šah i kada si počeo da ga igraš?

– Još pre nego što sam krenuo u osnovnu školu sam čuo za šah i počeo da igram.

● Sa koliko godina si počeo da se takmičiš?

– Sa punih sedam godina sam igrao na prvom turniru, a sa osam sam već bio prvak Srbije u ubrzanom i redovnom šahu, kao i prvak Evrope u ubrzanom šahu.

● Koji su tvoji najbolji rezutati do sada u mlađim kategorijama?

– Posebno sam ponosan na to što sam šest puta zaredom, u periodu od 2012. do 2017. godine bio kadetski prvak Srbije u redovnom šahu. U tom periodu sam svake godine predstavljao državu na prenstvima Evrope i sveta. Imam titulu prvaka Evrope u ubzanom šahu, kao i bronzanu medalju sa prvenstva Evrope u redovnom šahu. Ekipno smo takođe nekoliko puta bili na pobedničkom postolju.

● Kakav je osećaj kada znaš da si ostvario istorijski uspeh kao najmlađi velemajstor u Srbiji i  bivšoj Jugoslaviji, koja je važila za jednu od svetskih sila u ovom sportu?

– Nemam neko posebno ushićenje zbog toga, oduvek sam znao da je to moj put i da ću to postići. Žao mi je što sam zbog svih okolnosti koje su nas zadesile ove 2020. godine izgubio skoro šest meseci i propustio priliku da postanem velemajstor i ranije. Na to sam oduvek gledao samo kao na jednu od stanica kroz koje moram da prođem, na putu prema šahovskom vrhu. Cilj je daleko, put je dug i neizvestan i teško ostvariv bez ozbiljne podrške šire društvene zajednice.

●Imaš li uzora među velikanima šaha?

– Ne bih mogao nikoga da istaknem, naravno da cenim i poštujem sve velike igrače, ali se trudim da gradim svoj stil igre i šahu dam neki lični pečat.

● Šta za tebe predstavlja šah, da li je to igra ili nešto više?

– Šah je bio igra dok nisam postao prvak Srbije, prvi put daleke 2012. godine. Od tada znam da predstavljam Srbiju i uvek se trudim da ostavim što bolji utisak i to svakako više nije igra. Volim da pobeđujem i šah mi često pruža to zadovoljstvo.

●  Kako uspevaš da uklopiš obaveze u školi, pošto ideš sada u Sportsku gimnaziju?

– Zbog šaha i šahovskih obaveza sam upisao Sportsku gimnaziju u Beogradu. To je gimnazija opšteg tipa, ali se od klasičnih gimnazija razlikuje po tome što omogućava vrhunskim sportistima da svoje školske obaveze prilagode sportskim, uz veliko požrtvovanje, razumevanje i trud nastavnog kadra, na čelu sa direktorkom Ivankom Kovačević. I tu sam nastavio sa uspesima iz matematike i osvojio drugu nagradu na republičkom takmičenju. Ono šta mi je Sportska gimnazija omogućila je postizanje ovih vrhunskih šahovskih rezultata. Moram da se zahvalim razrednom starešini Vesni Čanak i svim profesorima na razumevanju za moje šahovske obaveze i na strpljenju i podršci koju mi pružaju.

● Kakvi su ti dalji sportski planovi i da li ćeš nastaviti da igraš za ŠK „Rudar“?

– Imam u planu da igram dva jaka turnira u Italiji u periodu oko Nove godine, ali je to pod znakom pitanja zbog situacije sa koronavirusom. Generalno mi je plan da igram što više. Puno sam napredovao i u odličnoj sam formi. Za ovaj nivo igre je potrebno da nastupam na vrhunskim turnirima širom sveta. Takođe bilo bi sjajno kada bih napokon mogao da radim sa vrhunskim stranim velemajstorima, koji bi mi unapredili igru i ubrzali napredak, ali je za sve to potrebna i ozbiljna podrška.

– Sa predsednikom kluba, Bobanom Maksimovićem, sam već pričao o sledećim sezonama i imamo zajednički stav da treba i dalje da igram na prvoj tabli za ŠK „Rudar“ u Prvoj ligi Centralne Srbije. Još prošle sezone smo iznenadili mnoge „favorite“, a ove godine smo zauzeli odlično treće mesto. Svi su u klubu zadovoljni što sada u svojim redovima imaju i velemajstora i ko zna, možda već sledeće godine ostvarimo i istorijski uspeh. Sa druge strane ja očekujem podršku kluba na putu ka svetskom vrhu i da uz pomoć kluba i Kostolaca ostvarim još veće šahovske uspehe.

● Kako bi preporučio drugim mladim ljudima da krenu aktivno da se bave šahom?

– Mislim da deca još u vrtiću i nižim razredima osnovne škole mogu i treba da nauče pravila igre i zavole šah. Podsetiću da smo nekada bili jedna od velesila u ovom sportu i verujem da bi uz rezultate na vrhunskom nivou, svi mnogo više bili zainteresovani za aktivno bavljenje šahom. Po mom mišljenju ŠK „Rudar“ ima zadatak da igri nauči što više mladih i radi na masovnosti i popularizaciji šaha među mladima. Verujem da moji uspesi i rezultati mogu da doprinesu tome i motivišu nove mlade generacije – poručio je na kraju Luka Budisavljević.

Izvor: Pecina posla

Foto: Luka Budisavljević (Privatna arhiva)

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Aromatični hlebići sa semenkama

Idealni aromatizovani hlebići, koje možete jesti uz bilo koju salatu. Savršeni za bruskete...

1 day ago

Koji stilovi dijamantskog vereničkog prstenja postoje?

Izbor vereničkog prstena je važan korak u životu. Koje vrste dijamantskih prstena postoje?

4 days ago

Tuti fruti sa kajsijom

Harmonija letnjih ukusa. Ukusan kolač, poslastica za celu porodicu...

1 week ago

Kako najbrže ohladiti auto koji je stajao na suncu?

Auto vam je na tropskim temperaturama bio parkiran na suncu. Ovako ga možete najbže rashladiti…

2 weeks ago

Možete li jesti hleb i da se ne gojite?

Postoji način kako da jedete hleb, a da se pri tome ne gojite. Pogledajte u…

3 weeks ago

Naučnici objasnili zašto je pivo ukusnije kada je hladno

Pivo ima bolji ukus kada se pije hladno. Ovo je odgovor naučnika…

4 weeks ago