Foto prića

Možete li zamisliti život bez interneta?

Koliko vi često koristitite internet? To pitanje je odavno zamenilo ono da li ga koristite i najčešći odgovor je svaki dan. Bez ovog sredstva komunikacije praktično je nemoguće zamisliti svakodnevni život, obavljanje većine poslova, ali i zabavu, informisanje (čak je zbog pandemije korona virusa u jednom periodu i nastava bila on-line, a ljudi su radili od kuće, takođe koristeći blagodeti interneta)…

U Srbiji, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, internet dnevno koristi 3,75 miliona ljudi, a prema istraživanju portala Statista, internet koristi više od 4,57 milijardi ljudi, saopšteno je povodom Međunarodnog dan interneta, 29. oktobra (dan koji je uveden je i obeležava se od 2005. godine).

Zanimljivo je podsetiti da je internet prvi put poslužio za prenos podataka 29. oktobra 1969. godine Čarliju Klajnu, koji je pokušao da pošalje informacije za prijavu Bilu Duvalu na Stanford.

Stručnjaci digitalne agencije Namics podsećaju da je internet, povezujući ljude na velikim udaljenostima, napravio veliku revoluciju, pogotovo na polju komunikacije. Kako oni navode, elektronska pošta je samo jedan od načina na koji se komunikacija među ljudima promenila. Prema analizi, koju je uradio portal Statista, došlo se do podatka da dnevno razmenimo više od 300 milijardi mejlova, ali da to nije jedini kanal komunikacije internetom. Pretpostavlja se da se dnevno razmeni i nekoliko milijardi poruka, preko aplikacija kao što su vajber, fejsbuk, instagram i sve popularniji Tik Tok.

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, čak 78,4 odsto stanovništva u Srbiji koristilo je internet u prethodna tri meseca, a svakodnevno je to činilo 3,57 miliona ljudi.

Stručnjaci iz oblasti informacionih tehnologija ističu da razvoj interneta tek sledi i da će, prema istraživanju sajta Popular Mechanic, u narednih 50 godina konekcija biti moguća bez ikakvog fizičkog uređaja. Očekuje se da podaci budu personalizovani, a uz pomoć takozvanih bio-podataka, pojedinci će u svakom trenutku moći da prate svoje zdravstveno stanje, što će, smatraju naučnici, uticati na produžetak životnog veka.

Naravno, internet će se tek koristiti u poslovne svrhe i taj virtuelni prostor je toliko veliki da svako može da pronađe svoje mesto u njemu. Bitno je samo da želi da radi…

Izvor: Pecina posla / Fonet

Foto: Pixabay/ Ilustracija

pecinaposla

Recent Posts

Zašto je muškarcima sport toliko važan u životu?

Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...

3 weeks ago

Završeno majanje po Niš 1. marta: „Studentski edikt“ temelj bolje budućnosti Srbije

Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…

1 month ago

Vučić je gotov, a evo i zašto…

Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…

2 months ago

Šta ovog januara stiže na Max?

Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…

3 months ago

Balkanrock Sessions se vraća na vaše ekrane!

Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...

3 months ago

6 nekonvencionalnih prazničnih filmova

Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...

3 months ago