Put putujem

Niš-od carskog grada do „Titanika“

Jedan od najstarijih na Balkanu, treći po veličini u Srbiji, posle Beograda i Novog Sada, a za mene jedan je od najlepših gradova u koji često, ali i uvek sa zadovoljstvom, svratim. Naravno, reč je o Nišu, kulturnom, privrednom, administrativnom, poslovnom i univerzitetskom centru jugoistočne Srbije, smeštenom na obali reke Nišave. Zanimljiv spoj modernog grada sa tragovima burne i bogate istorije na svakom koraku, uz prijatne ljude koji ovde žive. Sve ovo su bitni razlozi koji doprinose tome da se u Nišu osećate prijatno.

Ovaj nekada carski i antički grad (u njemu su rođena čak dva rimska cara – Konstantin Veliki i Konstancije III), tokom svoje duge istorije nalazio se uvek na raskršću istoka i zapada i bio je zanimljiv mnogim osvajačima. Niš je uvek predstavljao administrativni, vojni, trgovinski i kulturni centar raznih država i carstava, kojima je tokom istorije pripadao. Teritorijom, na kojoj se današnji grad nalazi, prošli su Dardanci, Tračani, Iliri, Kelti, Rimljani, Huni, Avari, a zatim i Vizantinci, Srbi, Bugari i Osmanlije. Više puta je bio i pod austrougarskom opsadom…

Uticaj različitih naroda primećuje se i u kulturnom nasleđu samog grada, pre svega u raznovrsnosti arhitekture i brojnih istorijskih lokaliteta. Ovde se nalazi Medijana, arheološko nalazište iz rimskog doba, Niška tvrđava, vojno utvrđenje iz doba turske vladavine, Ćele kula, spomenik iz 19. veka sa lobanjama srpskih ustanika iz bitke na Čegru i mnoga druga istorijska obeležja.

Danas je grad Niš administrativno podeljen na pet gradskih opština – Medijana, Palilula, Pantelej, Crveni Krst i Niška Banja. Ove opštine obuhvataju više od 40 naselja, u kojima živi oko 260 hiljada stanovnika.

Zanimljivo je reći da je Niš zbog zanimljivih naziva svojih naselja i njihovog položaja, u internom žargonu nazvan „Titanik“, što nije mnogo poznato. Obrazloženje za ovaj naziv je jednostavno. Kada se krene iz pravca Niške Banje prema centru, grad počinje naseljem pod nazivom Brzi brod, a završava se na Ledenoj steni. 🙂

Ako vas put turistički navede u ovaj grad, obavezno obiđite Nišku Banju, čuveno lečilište i izletište udaljeno svega desetak kilometara od grada (ja sam je obišao i preneću vam utiske u jednom od svojih sledećih putopisa na ovom blogu). Pretpostavlja se da je banja izgrađena još u doba cara Hadrijana i da je stara 26 hiljada godina…

Sa Niškom Banjom, ali i bogatom istorijom i prelepom prirodom u okruženju, turistička ponuda grada Niša i okoline pruža velike mogućnosti za banjski, lečilišni, poslovni i kongresni turizam. Zato dođite, uverite se i sami, verujem da ćete uživati u šetnji ulicama ovog grada, koji je i pored pečata savremenog doba uspeo da zadrži svoju dušu i toplinu… 😉

Izvor: Pecina posla / Petraskola.com

Foto: Pecina posla

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Zašto je muškarcima sport toliko važan u životu?

Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...

3 weeks ago

Završeno majanje po Niš 1. marta: „Studentski edikt“ temelj bolje budućnosti Srbije

Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…

1 month ago

Vučić je gotov, a evo i zašto…

Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…

2 months ago

Šta ovog januara stiže na Max?

Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…

3 months ago

Balkanrock Sessions se vraća na vaše ekrane!

Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...

3 months ago

6 nekonvencionalnih prazničnih filmova

Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...

3 months ago