Serija „Crna svadba“, neobične temtike izazvala je burne reakcije gledalaca, a upoznala nas je i sa jednim neobičnim pojmom. Ta reč je „katabaza“ i pokušao sam da pronađem šta ovaj termin zapravo znači… 😉
Radnja serije „Crna svadba“ odvija se u malom mestu u Istočnoj Srbiji gde Mitar, lik kog tumači Slavko Štimac, inače miran i blag čovek, iznenada i na brutalan način ubija dvanaestoro svojih komšija, a pre nego što pokuša da ubije sebe, izgovara reč „katabaza“.
Kasnije saznajemo da je i drugi lik, sin inspektora Petra, izgovorio iste reči pre samoubistva, a uz konstataciju da „počinje katabaza“ izgovara je i monah Tihon, prenosi Istorijski zabavnik.
Šta zapravo znači „katabaza“, reč koja se pojavljuje u najmračnijim momentima ove nove serije?
„Katabasis“ ili „katabaza“ potiče iz starogrčkog jezika, od reči „κατάβασις“ sastavljene od reči κατὰ koja znači dole i βαίνω koja znači ići. U prevodu bi označavala kretanje nizbrdo, ili spuštanje neke vrste, dok takođe može označavati vojno povlačenje, a često se koristi i za „spuštanje u podzemni svet“.
Termin ima više povezanih značenja u poeziji, retorici i modernoj psihologiji. Oksfordski rečnik engleskog jezika reč opisuje kao „spuštanje“ ili „vojno povlačenje“ i pravi razliku u odnosu na „anabazu“ koja bi označavala „uzdizanje“, „pomeranje na gore“.
U poeziji i retorici, termin katabaza se odnosi na „postepeno snižavanje“ naglaska na temu unutar rečenice ili pasusa, dok se anabaza odnosi na postepeno povećanje naglaska.
Autor Džon Frecero primetio je u jednoj svojoj publikaciji: „U drevnom svetu, silaženje u potrazi za razumevanjem bilo je poznato kao katabaza dajući tako mitskim i poetskim izveštajima o katabazisu simbolički značaj“.
U savremenoj psihologiji, termin katabaza se ponekad koristi da opiše depresiju koju doživljavaju uglavnom mlade osobe.
„Katabaza“-putovanje u podzemni svet
Putovanje u podzemni svet je mit komparativne mitologije koji se nalazi u različitim religijama širom sveta.
Heroj ili božanstvo gornjeg sveta putuje u podzemni svet ili u zemlju mrtvih i vraća se, često sa predmetom potrage ili voljenom osobom, ili sa povećanim znanjem. Sposobnost da junak još živ uđe u carstvo mrtvih i da se vrati, dokaz je izuzetnog statusa klasičnog heroja.
Katabasis je epska konvencija herojevog putovanja u podzemni svet. U grčkoj mitologiji, na primer, Orfej ulazi u podzemni svet kako bi Euridiku vratio u svet živih.
Većina katabaza odvija se u natprirodnom podzemnom svetu, kao što je Had ili Pakao — kao u Nekiji, 11. knjizi Odiseje, koja opisuje Odisejev silazak u podzemni svet… 😉
Izvor: Pecina posla / Euronews Srbija / Istorijski zabavnik
Foto: Youtube Screenshot / Wikipedia
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...
Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...