Serija „Crna svadba“, neobične temtike izazvala je burne reakcije gledalaca, a upoznala nas je i sa jednim neobičnim pojmom. Ta reč je „katabaza“ i pokušao sam da pronađem šta ovaj termin zapravo znači… 😉
Radnja serije „Crna svadba“ odvija se u malom mestu u Istočnoj Srbiji gde Mitar, lik kog tumači Slavko Štimac, inače miran i blag čovek, iznenada i na brutalan način ubija dvanaestoro svojih komšija, a pre nego što pokuša da ubije sebe, izgovara reč „katabaza“.
Kasnije saznajemo da je i drugi lik, sin inspektora Petra, izgovorio iste reči pre samoubistva, a uz konstataciju da „počinje katabaza“ izgovara je i monah Tihon, prenosi Istorijski zabavnik.
Šta zapravo znači „katabaza“, reč koja se pojavljuje u najmračnijim momentima ove nove serije?
„Katabasis“ ili „katabaza“ potiče iz starogrčkog jezika, od reči „κατάβασις“ sastavljene od reči κατὰ koja znači dole i βαίνω koja znači ići. U prevodu bi označavala kretanje nizbrdo, ili spuštanje neke vrste, dok takođe može označavati vojno povlačenje, a često se koristi i za „spuštanje u podzemni svet“.
Termin ima više povezanih značenja u poeziji, retorici i modernoj psihologiji. Oksfordski rečnik engleskog jezika reč opisuje kao „spuštanje“ ili „vojno povlačenje“ i pravi razliku u odnosu na „anabazu“ koja bi označavala „uzdizanje“, „pomeranje na gore“.
U poeziji i retorici, termin katabaza se odnosi na „postepeno snižavanje“ naglaska na temu unutar rečenice ili pasusa, dok se anabaza odnosi na postepeno povećanje naglaska.
Autor Džon Frecero primetio je u jednoj svojoj publikaciji: „U drevnom svetu, silaženje u potrazi za razumevanjem bilo je poznato kao katabaza dajući tako mitskim i poetskim izveštajima o katabazisu simbolički značaj“.
U savremenoj psihologiji, termin katabaza se ponekad koristi da opiše depresiju koju doživljavaju uglavnom mlade osobe.
„Katabaza“-putovanje u podzemni svet
Putovanje u podzemni svet je mit komparativne mitologije koji se nalazi u različitim religijama širom sveta.
Heroj ili božanstvo gornjeg sveta putuje u podzemni svet ili u zemlju mrtvih i vraća se, često sa predmetom potrage ili voljenom osobom, ili sa povećanim znanjem. Sposobnost da junak još živ uđe u carstvo mrtvih i da se vrati, dokaz je izuzetnog statusa klasičnog heroja.
Katabasis je epska konvencija herojevog putovanja u podzemni svet. U grčkoj mitologiji, na primer, Orfej ulazi u podzemni svet kako bi Euridiku vratio u svet živih.
Većina katabaza odvija se u natprirodnom podzemnom svetu, kao što je Had ili Pakao — kao u Nekiji, 11. knjizi Odiseje, koja opisuje Odisejev silazak u podzemni svet… 😉
Izvor: Pecina posla / Euronews Srbija / Istorijski zabavnik
Foto: Youtube Screenshot / Wikipedia
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…