Manastir Sestroljin nalazi se u selu Poljana, na putu od Požarevca ka Žabarima. Pored puta postoji putokaz koji upućuje na skretanje ka manastiru i iznad ulaza u ulicu koja vodi ka ovom verskom objektu.
Posle stotinak metara asfaltnog puta se stiže do manastirskog kompleksa. Pravo je mala kapela, lepog izgleda i iza nje se nalazi jedan izvor vode. Pre dolaska do nje, sa leve strane se nalazi još jedan izvor, a na brdu iznad se nalazi manastir, do kog vode stepenice. Na putu sa stepenicama se nalaze klupe na kojima se možete odmoriti i u manastir ulazite kroz malu metalnu kapiju. Manastir je ograđen sa crkvom iz novijeg vremena, u krugu manastirskog dvorišta se nalazi kavez sa paunovima. Nedaleko od dvorišta se nalazi fudbalsko igralište sa tribinama i binom pored, tako da ceo ovaj kompleks služi za održavanje raznih seoskih svečanosti. U Poljani, pored glavnog magistralnog puta, postoje još par izvora vode koji su uređeni i koje meštani koriste.
Legenda o nastanku manastira Sestroljin opevana je u narodnoj pesmi: Bog nikom dužan ne ostaje. Reč je o porodičnoj tragediji koja je zadesila dom vlastelina Pavla Radića – kneza od Stiga. Supruga kneza od Stiga bila je strašno ljubomorna na zaovu Jelicu, jer su joj braća prižala puno ljubavi i pažnje, pa je, opsednuta mržnjom, zaklala Pavlovog sokola, ubila mu konja, a na kraju i sopstveno dete u kolevci. Krvave noževe stavila je Jelici pod jastuk, a Pavla uputila gde će ih pronaći.
Pavle je poverovao svojoj zloj ženi, pa je u dogovoru sa bratom rešio da sestru veže za konjske repove i rastrgne je na sve četiri strane sveta. Prema legendi, čim su Jeličini delovi tela pali na zemlju, na tim mestima je potekla lekovita voda. Na tim izvorima sagrađeni su manastiri- tamo gde je palo telo, nikao je manastir Zaova, tamo gde je ruka, podignut je manastir Rukumija, brada-manastir Bradača.
Manastir Sestroljin podignut je na mestu gde počivaju oči sestre Jelice i njeno levo koleno. Sveti izvor oko manastira Sestroljin posećivali su ljudi različitih veroispovesti. Ostao je zapis da je jedan jevrejski trgovac, Haimo Kairo, usnio san da će njegov sin ozdraviti na izvoru sestre Jelice.
U to vreme kraj oko manastir je bio pust. Vođen snom, Haimo je uspeo da pronađe izvor, pa pošto mi je dete tu zaista doživelo isceljenje, Haimo je raskrčio šumu i napravio put koji vodi pravo do izvora.
Izvor sestre Jelice, ili kako je još poznat, izvor Dobri lik okupljao je ljude širom sveta, a skupljajući njihove priloge, nikla je crkva na temeljima porušenog manastira. Izvor Sestroljin, prema verovanju, leči oboljenja očiju. Vodu iz Sestroljina piju i bolesnici, ali se pretežno njome umivaju i ispiraju oči.
Nad izvorom je 1871. godine podignuta kapela sa kubetom, umesto prethodne, sagrađene od tesanih dasaka. Tu novu kapelu podigli su Rista Đokić i Radovan Lazić- zemljoradnici iz Poljane. Ta kapela trajala je do 1963. godine kada je umesto nje sagrađena današnja kapela sa povećim kubetom. Ceo poduhvat pripremili su sveštenik poljanački prota Svetislav Dinić i Bogomoljačko bratstvo „Sveti Konstantin i Jelena” iz ovog sela.
Što je vreme više prolazilo Jeličin kult se širio pa je i izvor, koji se do polovine 19. veka zvao Dobri lik, nazvan prvo Sestrolin 1871, a zatim 1876. godine Sestroljin.
Izvor: Pecina posla / Opanak.rs / Vodič kroz Srbiju
Foto: Pecina posla
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…