U današnjem svetu, gde je život brz i stresan, potreba za psihološkom podrškom je sve veća, a paraleno sa tim raste broj pomagača iz oblasti mentalnog zdravlja koji dolaze iz različitih edukacijskih okvira. Kada je reč o psihoterapiji, postoji puno pravaca i to je dobro, zato što se ljudski um i ponašanje mogu posmatrati iz različitih perspektiva i interpretirati na različite načine. Svaki taj pravac ima neke svoje specifičnosti, teorijsku osnovu, metode i tehnike koje koristi kako bi pomogao klijentima da prevaziđu svoje probleme.
Razlikuju se i u tome kako se tretira problem/poremećaj, kako se razumeju uzroci problema, kakva je uloga terapeuta i klijenta u terapijskom procesu, koje su tehnike i metode rada i kako se koriste. Izbor pravca zavisi i od individualnih potreba i preferencija klijenta, kao i od vrste problema sa kojim se suočava.
Pored svega toga, za uspešnost psihoterapije istraživanja pokazuju da je najvažniji faktor upravo odnos između klijenta i terapeuta. Taj odnos predstavlja čvrst temelj koji treba da se zasniva na poverenju i osećaju psihvaćenosti.
U nastavku ćemo razmotriti neke od ključnih karakteristika koje treba da krase dobrog psihoterapeuta… 😉
Empatija i saosećanje
Jedna od najvažnijih odlika dobrog psihoterapeuta je empatija i saosećanje prema klijentu. Empatija znači da terapeut ima sposobnost da se stavi u cipele klijenta i razume njegove misli, osećaje i iskustva. Saosećanje, s druge strane, znači da terapeut ima razumevanje za problem ili patnju klijenta i želi da pomogne da se ona ublaži. Ove karakteristike omogućavaju terapeutu da uspostavi poverenje sa klijentom i da se usredsredi na njegove potrebe.
Poznavanje i primena različitih psihoterapijskih pravaca
Dobar psihoterapeut bi trebalo da ima široko znanje o različitim psihoterapijskim pravcima i da bude sposoban da primeni različite tehnike i strategije u terapiji. Ovo je važno jer svaki klijent je jedinstven i ne postoji univerzalni pristup koji bi odgovarao svima. Prilagođavanje načina rada i korišćenje različitih pristupa omogućava terapeutu da prilagodi terapiju potrebama i ciljevima klijenta.
Izgradnja i održavanje pozitivnog odnosa sa klijentom
Kako bi terapija bila uspešna, važno je da terapeut uspostavi pozitivan odnos sa klijentom. Ovo podrazumeva da terapeut bude zaista posvećen klijentu. Održavanje ovog odnosa zahteva i da terapeut bude dosledan, da aktivno sluša klijenta i da pruži podršku kada je to potrebno. Takođe dobar odnos daje prostor terapeutu i za suočavanje klijenta sa vlastitom odgovorinošću za situaciju u kojoj se nalazi što nije uvek prijatnan i lak deo procesa. Kada postoji pozitivan odnos između terapeuta i klijenta, klijent se oseća podržano i osnaženo.
Profesionalnost i etika
Dobar psihoterapeut bi trebalo da bude profesionalan u svom radu, što podrazumeva poštovanje profesionalnih standarda i etike. To znači da treba da ima jasan plan terapije i da bude pouzdan i odgovoran u svom radu. Takođe, važno je da terapeut poštuje privatnost klijenta i da čuva tajnost njegovih informacija. Održavanje profesionalnih standarda i etike je ključno za izgradnju poverenja i poštovanja klijenta prema terapeutu.
Životno iskustvo psihoterapeuta
Pored svog poznavanja teorije, tehnika i alata, sati ličnog rada i rada sa klijentima koji su potrebni da bi neko stekao zvanje psihoterapeuta, veoma je važno i životno iskustvo. To ne znači nužno da je presudno da terapeut ima iskustvo razvoda da bi mogao da ga razume i podrži klijenta u tom procesu, ali neka određena doza životnog iskustva i zrelosti jeste važna. Stoga je prirodno da starije osobe biraju i starije odnosno životno iskusnije psihoterapeute kojima će njihova razvojna faza i kriza biti bliža i lakša za razumevanje.
Nikada nije prerano ili prekasno da se potraži vrsta podrške koju pruža psihoterapeut, Novi Sad je grad gde možete odabrati da li želite da zakažete konsultaciju u državnoj ustanovi ili u nekom od brojnih privatnih savetovališta i centara. Kada krenemo u tom pravcu, važno je da budemo slobodni da pitamo sve što nas zanima i da pronađemo osobu koja će nam biti siguran oslonac i saputnik na putu promene.
Kontunirano obrazovanje i usavršavanje
Dobar psihoterapeut bi trebalo da nastoji da se kontinuirano usavršava i obrazuje. Psihoterapija je polje koje se stalno menja, a novi pristupi i tehnike se kontinuirano razvijaju. Stoga, važno je da terapeut bude u toku sa najnovijim saznanjima u svom polju, kako bi mogao da pruži najbolju moguću terapiju svojim klijentima.
Lični rad i redovna supervizija
Kako je i psihoterapeut obično ljudsko biće koje ima svoje lične probleme i životne izazove, jako je važno da ih bude svestan i da ih redovno prorađuje na svojoj individualnoj terapiji kako bi mogao da ih drži po strani i ne unosi u polje koje je kreirano između njega i klijenta. Isto tako važno je i da bude svestan svojih slabosti i profesionalnih ograničenja i da u nekim slučajevima ponudi klijentu alternativno rešenje odnosno stručnjaka, ili ustanovu gde bi dobio adekvatniju pomoć.
Izvor: Velibor Živkov
Foto: Pexels / Cottonbro Studio
Leave a Reply