Velika Morava ili samo Morava je najveća srpska reka, koja nastaje spajanjem Zapadne i Južne Morave kod grada Stalaća. Uliva se u Dunav na prostoru između Smedereva i Kostolca. Morava je zajedno sa Zapadnom Moravom, najveća srpska reka. Dužina Velike Morave je 185, a sa Zapadnom Moravom (dužina pritoka) je 493 kilometra, od kojih je plovna na svega tri kilometra od ušća uzvodno.
Inače, Velika Morava pripada crnomorskom slivu, površina njenog sliva iznosi 6.126 kvadratnih kilometara, dok celokupni moravski sistem ima površinu od 37.444 kvadratnih kilometara. Velika Morava nazivana je Margus, Zapadna Brongus, a Južna Angrus. Tokom kasnog srednjeg veka u Pomoralju su se nalazili glavni centri srpske države. Utvrđenja Moravske Srbije danas predstavljaju jedinstvenu atrakciju.
Moravska Srbija je termin koji se koristi za srpsku feudalnu državu koja se razvijala u dolini tri Morave, u vreme kneza Lazara Hrebeljanovića i njegovog naslednika, despota Stefana Lazarevića. Od te države očuvano je nekoliko značajnih utvrđenja, koja i danas ponosito podsećaju na slavne dane srpskog srednjeg veka.
Velika Morava je jedan od najboljih primera reke koja meandrira. Pomoravlje je najgušće naseljeno i najplodnije područje u centralnom delu Srbije. Još od srednjeg veka su u blizini Morave podizani gradovi. Jedini grad na obali Morave je Ćuprija, dok su ostali gradski centri građeni su na sigurnom odstojanju, kao što su Požarevac, Paraćin, Jagodina, Smederevo…
Dolina Velike Morave ističe se neverovatnom lepotom. Spajanje Južne i Zapadne Morave kod Stalaća predstavlja jedinstven prizor, koji ne sme da se propusti. Morava na svom toku preseca predivnu prirodu, utapajući se u njoj i praveći fantastičan ambijent. Morava je reka koja istovremeno uliva strah i radost. Ovo je reka koje se treba plašiti, koju treba poštovati, i koju treba voleti.
Izvor: Pecina posla / Vikipedija
Foto: Pecina posla
[…] ušća reke Velike Morave u Dunav, nedaleko od Požarevca gde danas stoji selo Dubravica, mnogo vekova ranije uzdizao se […]