Reka Drina opasuje Taru sa severozapadne i severne strane i predstavlja najveću kontaktnu reku opštine Bajina Bašta u dužini od 60 kilometara. Drina nastaje spajanjem Pive i Tare kod Šćepan Polja u Crnoj Gori i ukupne je dužine toka od 345,9 kilometra i predstavlja najveću pritoku reke Save.
Drina pripada drugoj klasi i ubraja se u najčistije vodene tokove Srbije. Drina je poznata kao kolevka splavarenja , poznata po ljutim brzacima i slapovima, sada u svojim jezerima poslušna i mirna. Ribolov na Drini je doživljaj koji se ne zaboravlja.
Ona predstavlja raj za ribolovce jer pored toga što je jedna od najčistijih reka takođe obiluje raznovrsnim vrstama riba od kojih su atraktivnije lipljan, pastrmka, skobalj, jez, klen, mrena, som… U reci Drini se nalazi oko 30 vrsta riba, ali je svakako najpoznatija mladica, koju još nazivaju i „kraljicom Drine“. Od svih riba na Drini nju je najteže uhvatiti i ona je san svakog ribolovca, a na području Bajine Bašte uhvaćeni su najveći primerci u Evropi sa preko 30 kilograma. Pored mladice koja se lovi na veštački mamac (vobler-varalica), veoma je atraktivan lov lipljana na veštačku mušicu (fly fishing).
Smatra se da ime Drina potiče od prasrpske osnove DER, od koje je nastao i glagol drati, derati sa značenjem cepati, kidati. Ova reč opisuje veliku snagu vode, koja ima moć da dere stene, planine i zemljište radi stvaranja svog toka. Po drugoj teoriji ime Drina potiče od starogrčkog naziva Drinos (Dreinos), što je kod starih Rimljana postalo Drinus (Drinus). Rimljani su to ime preuzeli od starosedelaca, a veruje se da je to bilo ime mitološkog paganskog božanstva. Srbi su prihvatili to staro ime Drine, ali su je dugo zvali i Zelenika i Zelenka – po smaragdno zelenoj boji vode. Zbog krivudavog toka reke u govoru se često upotrebljavaju izreke ko će krivu da ispravi Drinu ili nemoj da mi izvijaš krive Drine, koje ukazuju na neki suvišan, beskoristan posao.
Kućica na Drini
Reka Vrelo (Godina)
Preko reke Drina postoji mnogo mostova, među kojima je najpoznatiji Stari most u Višegradu, koji je 1571. godine sagradio Mehmed Paša Sokolović i koji je stekao svetsku slavu čuvenim romanom Ive Andrića – „Na Drini Ćuprija“. Desna strana Drine je krečnjačka, izrazito strme obale, nad kojom se, skoro vertikalno diže planina Tara i njeni veličanstveni vidikovac Bilješka stena (1000 metara nadmorske visine) i prirodno stanište Pančićeve omorike, Stolac. Na padinama Tare su mnoga kraška vrela, među kojima je najpoznatije vrelo u Perućcu. Od njega počinje rečica Vrelo, duga samo 365 metara, zbog čega nosi ime „Godina“. Rečica Vrelo je veoma bogata vodom, koja u Drinu otiče niz tri prelepa vodopada. Na reci Drini žeđ namiruju beloglavi supovi, retki golubovi, jeleni, zečevi, vukovi, medvedi…
Zadivljujuću sliku ove divne reke možete videti na ovim fotografijama, a utisak ne može pokvariti ni oblačno i kišovito vreme po kome su neke od njih napravljene.
Zanimljivosti o Drini
● U svom toku reka Dina je najatraktivnija za ribolov na opštini Bajina Bašta. Dokaz za to su ulovljeni kapitalni primerci ribe mladice-drinski losos na vestački mamac (vobleri-trepereće varalice).
● Drina sa rekom Vrelo je u akciji izbora sedam srpskh čuda prirode u organizaciji Turističke organizacije Srbije proglašena za prvu prirodnu lepotu Srbije.
● Kanjon Drine čija je dubina od 700 do 1000 metara predstavlja prvi kanjon po ovom parametru u Srbji i treći u svetu posle kanjona Kolorada (1800) koji se nalazi u SAD.
Ljubav prema reci O tome šta ljudi koji žive pored Drine misle o njoj najbolje ilustruju neke od zanimljivih poruka koje sam zabeležio u jednom od brojnih etno sela na obali reke. Uživajte sada, a dođite uživo da vidite ovu prirodnu lepotu… 😉
Izvor: Pecina posla / Tara Drina / Panacopmp
Foto: Pecina posla
[…] jezero u zapadnoj Srbiji, na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom, nastalo pregrađivanjem toka Drine za potrebe hidroelektrane „Bajina Bašta“. Ima površinu od 12 kvadratnih kilometara, duboko je […]