Loutra Pozar (Λουτρά Πόζαρ) je banja u podnožju planine Voras (Nidže) čiji je vrh Kajmakčalan. Nalazi se 25 kilometara severno od Edese.
U ovu termalnu banju neko dolazi da bi se pronašao odmor, a mnogi bi rekli i lek za dušu. Osim terapeutskih objekata banja poseduje i veliki broj restorana, konoba i pansiona. Slapovi vode i bazeni sa šest različitih vrsta termalne, lekovite vode koja izvire iz zemlje, zaista su čudo i dar prirode. Interesantno je što jedan slap ima hladnu vodu, a drugi toplu. Ovde možete pronaći i izolovana mesta na kojima možete više sati uživati sami ili sa svojim prijateljima. Kupalište je osvetljeno, tako da se može koristiti i noću.
Od granice do Pozara ima oko 90 kilometara, gde ćete proći pored nepreglednih zasada trešanja i to na priličnoj nadmorskoj visini. U pitanju su kasne julske trešnje zvane- Vodenske trešnje (ime dobile po prelepom gradu Edesi, koja se nekada zvala Voden).
Banja Pozar je lepo i ne tako malo mesto u kome uporedo sa termalnim izvorima teče i reka. Voda je prijatno topla i ne preporučuje se da boravak u njoj traje duže od 30 minuta. Cena ulaznice je 3 evra. Bazeni rade do 22, a vikendom do 2 sata posle ponoći (tako je bilo u leto 2022). Glavna ulica sa puno restorana i taverni dominira mestom, a vredno je istaći da su cene u ugostiteljskim objektima i do 30 procenata niže u odnosu na „morske“.
Obilazak grada Edese se takođe ne propušta kada ste ovde. U centru grada nalazi se najveći vodopad u Grčkoj. Staza za obilazak je napravljena tako da možete da prođete iza njega. Nikako ne odustajte od daljeg silaska niz stepenište, jer vas dole čekaju još nekoliko neverovatnih slapova, tako da baš na ovom mestu postaje jasno zašto je slovensko ime Edese bilo Voden.
Zanimljivo iskustvo je i odlazak do ski centra Voras, koji je 38 kilometara od banje. Na parkingu ostavite kola i javite se da idete na vrh. Tada dobijete upozorenje da je gore hladno i da često bude i oblačno. Uputstvo je da se prati ski lift i kad više nema stubova da se krene u levo. Od podnožja do vrha ima 3 kilometra i onda nakon oko tri sata stižete do crkve Svetog Ilije.
Zanimljivo je da se nazad ide drugim putem da bi se prišlo Borisovom gradu-bugarskim mitraljeskim gnezdima od kamena. Još se oko njih mogu naći delovi municije. Usput se u travi svuda može videti Ramond Nathaliae, cvet kojim je ovaj kraj prekriven, a koji je simbol Dana primirja, državnog praznika u Srbiji.
U svakom slučaju, ako želite da provedete nekoliko opuštenih dana u Grčkoj, pre odlaska ili posle povrtka sa morske obale, boravak u nekoj od grčkih banja je pravi izbor za vas… 😉
Izvor: Pecina posla / S.A.O / I. K / G.B.
Foto: S.A.O (fb)
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…