Kompleks „Dvorska bašta“ nalazi se u gradu, 500 metara od centra Sremskih Karlovaca. Ona je delo patrijarha Rajačića i predstavlja jedinstvenu prirodnu učionicu na Balkanu. Učeni Srbi iz celog sveta donosili su u ovaj park retko drveće i drugo bilje. Bašta se nekada koristila kao učionica u prirodi karlovačkih gimnazijalaca i bogoslova, a tako je i danas. Prostire se na dva nivoa-u gornjem delu su sportsko-rekreatvni sadržaji, a u donjem šetališta.
Ovo je zanimljiva priča, praćena bogatom galerijom fotografija, o tome kako je ovaj prelepi park prirode nastao i šta predstavlja danas… 😉
U prvoj polovini 19. veka na imanju koje se nalazi u posedu Karlovačke Mitropolije, nastala je „Dvorska bašta“. Površina parka iznosi tačno 7 hektara 28 ari i 91 kvadratni metar. Od toga je 38% površine je pod drugim, a 62% pod trećim stepenom zaštite. Samo se stan lociran na jednoj parceli nalazi u privatnom vlasništvu, dok je većinski nosilac prava, kada se o nepokretnostima radi, Patrijaršija Srpske Pravoslavne crkve. Ostale parcele su u vlasništvu države.
Najčešći predstavnici dendroflore jesu lišćari, kojih na pomenutom prostoru ima 94, dok su četinari prisutni u znatno manjem broju – 21. Predstavnici lišćara najčešće su srebrna lipa, trnovac, crni jasen, klen, dudovac, kiselo drvo i sofora, a takođe su prisutni i mečija leska, srebrna lipa i pterokarija. Glavni predstavnik četinara je crni bor, a pored njega smrča, tisa, beli bor i tuja su vrste koje se, takođe, nalaze u parku. Žbunaste vrste prisutne u manjem broju u vidu kleke, magnolije, mahonija, hibiskusa, obične leske, kaline, jorgovana, biserka, crne zove i drugih. Tlo na pojedinim mestima pokriva bršljan, a ima i puzavica.
„Dvorska bašta“ se zajedno sa zdanjima iz starog jezgra Sremskih Karlovaca ubraja u njegovo kulturno-istorijsko nasleđe, kao objekat pejzažne arhitekture i zabeležena je kao najvrednija parkovska površina Sremskih Karlovaca, čime je i opravdano stavljena pod zaštitu države kao Spomenik prirode botaničkog tipa. Iako se u parku nalazi nekoliko objekata, izgradnja novih nije dozvoljena; moguće je samo rekontruistati već izgrađene, a za bilo koje radove u granicama spomenika prirode, kao i u njegovoj neposrednoj okolini, određeni su uslovi zaštite prirode koji se moraju ispuniti. Usled nedovoljne brige, antropogeni faktor je kriv za smanjenje raznovrsnosti dendroflore, takođe i za izgradnju sportskog centara na račun zelenila, ali može se konstatovati da je „Dvorska bašta“ stvorena 1844. godine i danas je relativno dobro očuvana uprkos nepoštovanju pojedinih mera nege i zaštite.
U ovom Spomeniku prirode u Sremskim Karlovcima kao najdekorativnija stabla četinarskih vrsta ističu se beli, crni i vajmutov bor, a krasi ga i džinovska tuja. Među najdekorativnijim stablima četinarskih vrsta ističu se stablo belog bora, zatim crni bor, vajmutov bor, kao i džinovska tuja u blizini fontane. Na prostoru nekadašnjeg rasadnika, zaostala su stabla ginka i paulovnije.
Ovu divnu veliku baštu otmenog imena „Dvorska“, koja je divan park, morate posetiti. Lepo izgleda je u toku cele godine, a posebno je prijatna za oko kada je prošaraju jesenje boje. U ovom prirodnom spomeniku, smeštenom u podnožju Fruške gore, možete uživati, šetati, sedeti i za sve to vreme disati punim plućima… 😉
Izvor: Pecina posla / Vojvodina Travel
Foto: Pecina posla
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...
Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...