Retki su oni stanovnici Požarevca koji znaju sve značajnije objekti pod zaštitom države u svom gradu. Zaštićeni su zgrada „Načelstva“, Kuća Dobrnjčevih, ali i Crkva Svetog Nikole, koja predstavlja Spomenik kulture.
Požarevačka Crkva u ulici Vojske Jugoslavije, zadužbina je prote Petra Šljivića, sina vojvode ramskog Živka Šljivića, u kojoj je ikone izradio akademski slikar Andrej Bicenko tridesetih godina prošlog veka. Pod zaštitom države je i Saborna crkva koju je podigao knez Miloš, a uz koju se nalazi stari episkopski dvor, koji je, takođe, proglašen za spomenik kulture.
Za crkvu Svetog Nikole u Požarevcu ova 2020. je jubilarna – 130. godina njenog postojanja. Naime, 1890. protojerej Petar Šljivić i njegova žena Jelena podigli su ovu crkvu kao svoju zadužbinu. Prethodni jubilej crkve (pre 5 godina) bio je povod da tada novi starešina protojerej Aleksandar Mihailović pokrene inicijativu za obnovu, što je i urodilo plodom.
Grad Požarevac je većim delom od svojih sredstava pomogao detaljnu unutrašnju i spoljašnju obnovu krovnog pokrivača, kupole i fasade crkve. Ljubavlju bratstva manastira Hilandara i igumana Metodija i zahvaljujući njihovoj finansijskoj pomoći, na crkvi je urađena detaljna hidroizolacija.
Inače, u porti crkve Svetog Nikole (drugoj po starini u Požarevcu – Katedralna crkva Svetog Arhangela je iz 1819. godine) nalaze se dva parohijska doma u kojima žive skoro svi požarevački sveštenici i đakoni sa službom pri Sabornoj crkvi ili pri crkvi Svete Petke u naselju Busije (gradnja počela u 21. veku-6. oktobra 2001. godine). Sve tri crkve su veoma posećene tokom nedeljnih liturgija, a posebno za vreme verskih praznika, naročito uoči Božića i Uskrsa.
Crkva posvećena Svetom Nikoli je jednokupolna, sa osnovom u obliku grčkog krsta. Nad ukrsnicom se uzdiže kupola na izduženom osmougaonom tamburu koji počiva na kubičnom postolju. Projektovana je kao porodična kapela, tako da ima dve etaže – kriptu i hram. Prostorno hram je podeljen na naos i oltar. Arhitektonskim oblikovanjem masa naglašena je kubičnost građevine. Fasade su prvobitno bile polihromno rešene u duhu hanzenatike, kombinacijom oker i terakot fasadne opeke ređane naizmenično u horizontalnim poljima, ali je danas kompletna opeka obojena crvenom bojom. Prozorski otvori su lučno zasvedene velike bifore na istočnoj, severnoj i južnoj fasadi, a iznad zapadnog ulaza izveden je okulus sa rozetom. Sva četiri kalkanska zida u vrhu imaju kameni krst. Uz crkvu se prvobitno nalazila drvena zvonara, koja je kasnije zamenjena zidanim zvonikom.
Ikonostas pripada tipu niskih oltarskih pregrada. Izveden je u duborezu, a na njemu je petnaest ikona raspoređenih u dve zone. Ikone su rad akademskog slikara Andreja Bicenka iz tridesetih godina 20. veka.
Požarevac je podeljen na devet parohija, toliko i ima sveštenika i četiri đakona. Na čelu Saborne crkve je Njegovo preosveštenstvo episkop požarevačko-braničevski i smederevski vladika Ignjatije Midić. Vredno je reći da se u blizini Požarevca nalaze i brojni značajni manastiri: Rukumija (udaljen 12 kilometara), Zaova (16 km), Bradača (25 km), Nimnik (25 km), Vitovnica (45 km), Gornjak (52 km), Tumane (56 km) i Pokajnica (50 km).
Izvori: Pecina posla / SPC / Vikipedija
Foto: Pecina posla
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...
Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...