Put putujem

Kastro-srednjovekovni grad u stilu Venecije

Kastro na grčkom jeziku znači tvrđava, pa tako i stanovnici Sifnosa zovu svoju staru prestonicu na visokoj steni na istočnoj strani ostrva. Na istoku Sifnosa, na steni sa predivnim panoramskim pogledom na Egejsko more, nalazi se istorijsko selo Kastro, jedno od najslikovitijih područja Sifnosa. Tamošnji život teče autonomno od praistorije, a pored vekova koji prolaze, Kastro uvek uspeva da sačuva nešto od svog starog glamura i plemenitosti.

Kosi put vodi do Kastra, dug je 3,5 kilometra, kreće od Apolonije i oduzima vam dah, kada se nakon   posetilac okrene ka naselju. Stambena instalacija u selu postoji od praistorije, prema nalazima iskopavanja. Današnje naselje, koje je sagrađeno nad drevnom prestonicom Sifnos, Herodotovom „astijom“, i dalje održava karakteristike venecijanske tvrđave koju je izgradila dinastija „Da Corogna”, 1635. godine.

To je do danas jedno od najvažnijih naselja srednjovekovne urbanističke strukture u Sifnosu i u Grčkoj. Iz sigurnosnih razloga, glavne karakteristike naselja su: uske ulice, nedostatak prostora za javnu upotrebu, mala dvorišta i jedinstveni trg koji je formiran ispred crkve Agios Ioannis Theologos. Posetilac Sifnosa i dalje ulazi u Kastro sa starih ulaza – arkada, „lozija“, koji su nekada u prošlosti predstavljali zaštitu naselja poput ratnih kula.

Na ulazu u selo, gde ćete danas naći groblje Kastro i hramove Agios Stefanos i Agios Ioannis (1629), nekada je bila poznata škola Agios Tafos (1687-1835), poznata i kao „Obrazovna institucija arhipelaga“. U južnom podnožju brda Kastro nalazi se Seralia, drevna luka Sifnos, gde se nalazi mala plaža i restorani sa svežom ribom i fantastičnim pogledom…

Lutanje uskim zadnjim ulicama Kastra nudi trenutke jedinstvenog zadovoljstva! Moglo bi se reći da je na ovom mestu vreme stalo, dok atmosfera zaokuplja posetioca prenoseći glamur starih vremena Sifnosa. Uske popločane ulice sa niskim kamenim klupama, mračne arkade, stare kuće sa drvenim balkonima, blazoni na ulazima, drevni stubovi koji su kasnije korišćeni kao arhitektonski delovi, mermerne rimske urne koje čovek sreće raširile su se po celoj selo sa reljefnim draguljima, zagrljajima i uskim dvorištima kuća, slikovita crkvica „Eftamartiros“, koja se izgleda kao da se popela na stenu koja se uzdiže iz mora, čine jedinstveno iskustvo koje svako mora da doživi!

Izvori: Pecina posla / Sifnos

Foto: Pecina posla

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Zašto je muškarcima sport toliko važan u životu?

Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...

3 weeks ago

Završeno majanje po Niš 1. marta: „Studentski edikt“ temelj bolje budućnosti Srbije

Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…

1 month ago

Vučić je gotov, a evo i zašto…

Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…

2 months ago

Šta ovog januara stiže na Max?

Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…

3 months ago

Balkanrock Sessions se vraća na vaše ekrane!

Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...

3 months ago

6 nekonvencionalnih prazničnih filmova

Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...

3 months ago