Milan Mladenović је neko koga ljudi posle ovoliko godina ili „kuju u zvezde“ ili „pljuju“, kao uostalom i sve velike umove. Rođen na današnji dan (21. septembra) 1958. godine, Milan je „uhvatio“ one najbolje – kada se slušala, mnogi će reći najbolja muzika, kada su se kupovale ploče, rušili tabui…
Osamdesete su bile zlatne godine muzike. Krajem 1981. Milan je sa Dragomirom Mihailovićem, drugarom iz bivšeg benda Limunovo drvo, formirao bend Katarina II. Već sledeće godine priključila im se i čuvena Margita Stefanović Magi, a 1983. i basista Bojan Pečar i bubnjar Ivan Vdović. Izdali su album „Katarina II“, a većinu tekstova za debitantsku ploču uradio je Milan. Iz grupe je tada otišao Dragomir, a oni menjaju ime u „Ekatarina Velika“. Tako nastaje EKV, jedan od najpopularnijih i najvećih bendova nekadašnje Jugoslavije, a uskoro je u bend stigao i novi bubnjar Ivan Fece Firči.
Album „Ekatarina Velika“ izašao je 1985. godine, a danas najpoznatija pesma sa ovog albuma je „Oči boje meda“…
Sledeće godine izašao je album „S vetrom uz lice“, koji se smatra komercijalnim probojem za bend. Lansirao ih je na sam vrh jugoslovenske rok scene, gde su sa Mladenovićem na čelu ostali sve do 1994. godine izdajući seriju uspešnih albuma.
EKV je slavio život i ljubav, ali priča o bendu je sve samo ne vesela. Weltschmerz, svetski bol koji je kao termin postojao vekovima, i dalje je bio tu.
Pesme „Kao da je bilo nekad“, „Ti si sav moj bol“, „Novac u rukama“ i „Stvaran svet oko mene“ najpoznatije su sa ovog albuma… Sarajevu, jednom od gradova u kojima je kao dete vojnog lica odrastao, Milan je posvetio jednu pesmu koja se našla baš na albumu „S vetrom uz lice“.
Nemoguće je pomenuti EKV, a da neko ne kaže gde je tu bila i droga. To je bilo vreme kada u Beograd stižu heroin i SIDA. Dosta je muzičara koji su prošli kroz EKV. Neki su se zadržali samo nekoliko meseci, ali svi oni ostavili su, ligično je, važan pečat na muziku. Slikarstvo i literatura su im bili važan pokretač…
Jedan od nezaobilaznih stubova EKV-a bila je Margita Magi Stefanović. I oni koji nisu znali šta tačno radi EKV znali su za bend u kome ženu svira klavijature. Ušla je u grupu slučajno i bila je član do kraja. Posle raspada „Ekatarine Velike“ nastavila je da se bavi muzikom. Krajem 90-ih njena muzička aktivnost slabi. Poslednje godine života provela je u beogradskom Centru za smeštaj beskućnika, a umrla je 18. septembra 2002. na beogradskoj Infektivnoj klinici. Samo tri dana pre datuma kada je rođen Milan. Slučajnost ili ne, uzrok njene smrti nikada nije zvanično objavljen…
Jedna od Milanovih citiranijih izjava bila je ona koju je dao jednom prilikom intervjuu za Treći kanal. Rekao je da kada bi uhvatio zlatnu ribicu, poželeo da bude zdrav još 40-50 godina i da se bavi isključivo muzikom. Na žalost mnogih fanova, prerana smrt ga je sprečila da ostvari svoje želje.
Albumi „Ljubav“, „Samo par godina za nas“, „Dum Dum“, „Kao u snu“, „Neko nas posmatra“ imali su pesme koje se i danas slušaju.
„Dum dum“ je izašao 1991. godine i bio je na neki način proročanski. Iako je sa ove distance ovaj album veoma važan, tog trenutka nije cela država gledala blagonaklono na album i na Milana. Iako je imao priliku da ode iz Srbije i Jugoslavije on sebe nije video u tome. Vratio se iz Francuske i celoj toj priči posvetio pesmu „Zemlja“…
Milan je rastao i menjao se zajedno sa državom u kojoj je živeo. Bile su devedesete, a poslednji album „Neko nas posmatra“ bio je Milanov najdraži. Njegovi saradnici kažu da je taj album trebalo da bude dokumentaran.
U avgustu 1994. godine, nakon nastupa Ekatarine Velike na festivalu u Budvi, Mladenović je prebačen u bolnicu, gde je ustanovljeno da ima rak pankreasa. Preminuo je te godine u Beogradu u 36. godini. Mladenović je sahranjen u Aleji velikana u Beogradu. Njegovom smrću EKV je prestala da postoji…
Plato ispred Doma omladine u Beogradu od 14. jula 2011. godine nosi ime Milana Mladenovića. Njegovo ime nose i ulice u Zemunu, Zagrebu i Podgorici.
Dokumentarni film o EKV-u počinje rečenicom „Od 1981. do 1994. godine u Beogradu je postojala rok-grupa Ekatarina Velika. Ovo je priča o njima i nama“. EKV definitivno jeste bila jako važan deo kulture Ex-Yu, ali i Srbije… 😉
Izvor: Pecina posla / Novosti.rs
Foto: Youtube/Screenshot
Leave a Reply