Većina filmova traje od sat i po do dva sata i to sa veoma dobrim razlogom. To je dovoljan vremenski period za većinu filmskih priča, a nakon 120 minuta konstantnog zurenja u ekran ili bioskopsko platno, mora se priznati da koncentracija najvećeg broja ljudi počinje polako da popušta.
Međutim, postoji filmski autori kojima je pošlo za rukom da drže našu pažnju i duže od dva sata, a najbolji od njih su uspeli da nas opčine svojim pripovedanjem i duže od tri sata. Sa pet ovakvih, veoma vrednih ostvarenja maratonskog trajanja upoznaću vas u nastavku teksta… 😉
Sedam samuraja (1954)
Po mnogima najbolji film japanskog sineaste Akire Kurosave, „Sedam samuraja“, priča je o grupi samuraja bez gospodara koji odlučuju da pomognu stanovnicima jednog sela da se odbrane od beskrupuloznih pljačkaša u naročito turbulentnom dobu građanskih ratova u japanskoj istoriji. Ono što ovaj 207-minutni film čini posebnim su dobro osmišljeni likovi, istorijska verodostojnost i akcione scene koje i danas izgledaju impresivno.
Lorens od Arabije (1962)
„Lorens od Arabije“ je epski film Dejvida Lina o avanturama Tomasa Edvarda Lorensa na Bliskom istoku za vreme Prvog svetskog rata. Ovaj Britanac je, naime, bio jedna od ključnih figura u arapskoj pobuni protiv turske vladavine. Za 227 minuta trajanja filma gledaoci su u prilici da se dobro upoznaju sa njegovom ličnošću, ali i prošire svoje znanje iz istorije ranog 20. veka.
Ljudsko stanje (1959-1961)
Mnogi vide trilogiju „Ljudsko stanje“ kao jedan film u trajanju od devet i po sati, zbog činjenice da ona prati narativ istoimenog romana Đunpeja Komigave. Ova filmska priča je ipak iz očiglednih razloga podeljena na tri filma, od kojih svaki traje duže od 180 minuta.
U fokusu filmova, reditelja Masakija Kobajašija, je Kađi, dobronamerni ali i naivni mladić, koji je angažovan da bude nadzornik u japanskom radnom logoru u Mančuriji za vreme Drugog svetskog rata. Nakon ove epizode, on završava u japanskoj vojsci, u kojoj se na svakom koraku suočava sa brutalnom disciplinom i nepravdom.
Bilo jednom u Americi (1984)
Pre nego što je snimio ovaj film, italijanski reditelj Serđo Leone bio je poznat po svojim vesternima, a pre svega trilogiji Dolari, u kojoj je glavnog protagonistu, „čoveka bez imena“, tumačio Klint Istvud. U filmu „Bilo jednom u Americi“ iz 1984, Leone se prvi put oprobao u krimi žanru.
Priča ovog zaista epskog ostvarenja prati grupu dečaka jevrejskog porekla koji počinju svoju karijeru u podzemlju kao sitni kriminalci, a polako, ali sigurno uspevaju da naprave najjaču kriminalnu organizaciju u Njujorku za vreme prohibicije.
Malkolm Iks (1992)
„Malkolm Iks“ je biografski film Spajka Lija o istoimenom aktivisti za prava Afroamerikanaca u SAD. Glavnog lika ovog filma igra Denzel Vošington i to je po mnogima njegova najbolja uloga. Ako imate slobodan 201 minut, toplo vam preporučujemo da pogledate ovaj film o važnom periodu u američkoj istoriji.
Da li biste vi proširili ovu listu? 😉
Izvor: Pecina posla / Collider
Foto: Warner Bros, Toho
Leave a Reply