Prelistavanje

Pet zanimljivih činjenica o Orvelovoj „Životinjskoj farmi“

Legendarni engleski književnik i esejista, Džorž Orvel, objavio je 1945. godine svoj slavni roman „Životinjska farma“. To je svojevrsna satirična alegorija političkih prilika u Sovjetskom savezu u kojoj se životinje bune protiv farmera Džounsa, a nakon što se oslobode njegove vlasti, završavaju u komunističkoj diktaturi na čelu sa svinjama.

Orvel je za „Životinjsku farmu“ rekao da je to „prvi roman u kome sam potpuno svesno pokušao da spojim političku poruku i književnost u jedinstvenu celinu“. Roman je bio veoma uspešan kada je objavljen, a u međuvremenu je postao školska lektira u mnogim zemljama. „Životinjska farma“ se nalazi na listi 100 najboljih romana na engleskom jeziku objavljenih od 1923. godine magazina „Time“. Ovo su zanimljive i malo poznate zanimjive činjenice o ovom klasičnom romanu.

Foto: Knižare “Vulkan”

Farma u romanu je inspirisana pravom farmom

Tokom  30-ih i 40-ih godina, Orvel je zajedno sa svojom prvom suprugom Ajlin živeo u kući u selu Velington. Istoričar Brajan Edvards je 1999. otkrio da je gazdinstvo u Orvelovom komšiluku, pod imenom Buri farma, poslužilo kao inspiracija za farmu gospodina Džounsa u romanu.

Najveća imena u izdavaštvu su odbila da objave „Životinjsku farmu

Orvelov dotadašnji izdavač Viktor Golanc nije bio preterano zainteresovan za ovu knjigu jer je podržavao Staljina i Sovjetski savez, dok su drugi izdavači odbili da je izdaju iz patriotskih razloga, budući da su u to vreme Sovjetski savez i Velika Britanija i dalje bili saveznici u borbi protiv sila Osovine. Na kraju je knjigu objavila izdavačka kuća Secker & Warburg.

CIA je koristila „Životinjsku farmu“ u propagandne svrhe

U jeku Hladnog rata, od 1952. do 1957, CIA je u okviru operacije „Aedinosaur“ slala balone sa kopijama „Životinjske farme“ iz Zapadne Nemačke u zemlje iza „gvozdene zavese“, kao što su Poljska i Čehoslovačka. CIA je takođe finansirala animiranu verziju romana, koja je izašla 1954.

Čitanje „Životinjske farme“ je u Sovjetskom savezu bilo zabranjeno do samog kraja Hladnog rata

Politički vođa Sovjetskog saveza od 1985. do 1991, Mihail Gorbačov, je za vreme svoje vladavine promovisao politiku postepenog vraćanja slobode građanima, pod nazivom „glasnost“. Tokom perioda ovih reformi, prvi put je objavljena „Životinjska farma“ u Sovjetskom savezu, i to u četiri dela u Letonskom časopisu Rodnik 1988. godine.

„Životinjska farma“ ima nekoliko neoficijelnih nastavaka

Prvi od njih, pod nazivom „Snoubolova šansa“ (2002), napisao je Džon Rid. To je priča o povratku Napoleonovog rivala Snoubola na životinjsku farmu, gde on ponovo uspeva da uspostavi kapitalistički sistem. S druge strane, u fokusu romana „Pacovi su u siru“ (2007) Džona Zagrodskog je jež koji ima plan za poresku reformu.

Izvor:  Metnal Floss

Foto: Knjižare “Vulkan”

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Punjene lisnate loptice

Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…

19 hours ago

Marmelada od dunja i jabuka

Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...

5 days ago

Netfliks: Najgledaniji naslovi u prvoj polovini 2024.

Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…

4 weeks ago

Tortiljice iz tiganja

Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…

1 month ago

Koje mesto je najboje za čuvanje limuna?

Gde je najbolje mesto za čuvanje limuna? Ovde možete pronaći dobar savet...

2 months ago

Septembar na Netfliksu: Spremite se za prijatna iznenađenja

Jesen nam stiže i donosi premijere filmova i serija. Netfliksova ponuda ponovo zanimljiva za filmofile...

2 months ago