Bindžujem ja bindžuješ ti

Pikaso uradio plakat za „Bitku na Neretvi“

Jedan od najslavnijih slikara svih vremena Pablo Pikaso (Pablo Picasso) uradio je plakat za jugoslovenski filmski spektakl „Bitka na Neretvi”, Veljka Bulajića. Čuveni slikar je to uradio englesku verziju, a po njegovoj želji umesto honorara dobio je 12 flaša „najboljeg jugoslovenskog vina“. Zanimljiv je podatak da je Pikaso u svojoj karijeri dizajnirao samo dva plakata, za film „Andaluzijski pas“ (1929) i ovaj.

„Bitka na Neretvi” iz 1969. najskuplje je ostvarenje snimljeno u SFR Jugoslaviji. Ovaj ratni spektakl je nominovan za Oskara kao najbolji strani film, uvršten je u 10 najvažnijih ostvarenja o Drugom svetskom ratu, a Bulajić je okupio sjajnu ekipu domaćih i stranih zveda (uključujući i holivudske), među kojima su između ostalih bili: Sergej Bondarčuk, Jul Briner, Entoni Doson, Milena Dravić, Boris Dvornik, Ljubiša Samardžić, Velimir Bata Živojinović, Orson Vels, Franko Nero…

Jul Briner u filmu „Bitka na Neretvi” (Foto: Profimedia)

Zanimljivo je reći da je ovo peti najskuplji film svih vremena, koji je snimljen van engleskog govornog područja. Snimanje i postprodukcija trajali su 18 meseci. A evo i zanimljive priče o tome kako je došlo do toga da plakat uradi Pikaso… 😉

Priča počinje 1964. godine u Monte Karlu, gde je dokumentarni film Veljka Bulajića „Skopje 63“ dobio Gran pri „Zlatna nimfa“ i nagradu kritike. Predsednik žirija bio je francuski akademik Marsel Ašard, koji je za vreme festivala stanovao kod svog prijatelja Pikasa i pokazao mu kopiju filma u njegovom studiju.

Pikaso je došao na završnu svečanost festivala i čestitao Veljku Bulajiću. Nekoliko godina kasnije Veljko Bulajić je Pikasovom agentu u Parizu predložio da zamoli čuvenog slikara da napravi plakat za film „Bitka na Neretvi“. Pikaso je pogledao film i proučio dešavanja u njemu, a zatim potvrdio da će napraviti plakat, ali da će uzeti deo iz svoje slike Sabinjanke i zatražio samo da boja plakata bude crvena. On nije tražio nikakav honorar, a kako je naveo piše artnit.net, jedini zahtev mu je bio da dobije 12 boca vina iz Jugoslavije.

Inspiraciju za filmski plakat, koji ima sve karakteristike njegovog kubizma, Pablo Pikaso je našao u mitu o Sabinjankama (motiv na više njegovih slika). Geometrijska struktura i niz snažnih likova podseća na agoniju i apsurdnost rata. Jaka crvena boja plakata simboliše herojstvo, stradanja, krv i borbu za slobodu.

Plakat za film „Bitka na Neretvi“ je štampan u ograničenom tiražu i svaki primerak je potpisao Pikaso na poleđini. U svom nedeljnom broju „Njujork tajms“ je objavio taj plakat u 1.200.000 primeraka.

Pre premijere filma razvila se rasprava o tome kome će pripasti. Bilo je ideja da bude u Saveznoj skupštini, u Izvršnom veću ili u Titovom kabinetu. Plakat je ipak zadržao Bulajić, koji ga je i platio. Koštao je, kako smo naveli, samo 12 flaša vina, jer toliko je Pikaso tražio. Veljko Bulajić mu je napravio izvrsnu kolekciju vina iz Srbije, Dalmacije i Makedonije… 🙂

Izvor: Pecina posla / ArtNit – e magazin

Foto: Ocdn.eu

pecinaposla

Recent Posts

Slatka pita sa makom

Potreban materijal: - 500 g kora za pitu - 300 g maka - 500 ml…

1 week ago

Potaž od šargarepe

Ukusan i zdrav potaž od šargarepe. Čarolija na tanjiru...

1 week ago

Punjene lisnate loptice

Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…

1 month ago

Marmelada od dunja i jabuka

Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...

1 month ago

Netfliks: Najgledaniji naslovi u prvoj polovini 2024.

Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…

2 months ago

Tortiljice iz tiganja

Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…

2 months ago