Da je živeo u svetu udaljenom poput onog za koji je tražio da ga zamislimo – svi ljudi koji žive život u miru jer je ljubav odgovor… Džon Vinston Lenon, engleski muzičar, kompozitor i gitarista Bitlsa, danas bi proslavio 80. rođendan. Njegova kreativna karijera je sadržala i epizode u kojima se može opisati kao politički aktivista, umetnik, glumac i pisac. Bio je deo Lenon-Makartni tima, koji je veoma uticao na razvoj rok muzike.
U jednoj od dramatičnih i temeljitih Lenonovih biografija („Biti Džon Lenon“ – Rej Konoli, prevod Dejan Cukić) odlično je opisano kako je izgledalo biti Džon: „odbačeno dete, školsko spadalo, dečko srednje klase iz predgrađa, koji je glumio heroja radničke klase? Kakav je bio osećaj imati jedan od najprepoznatljivijih glasova svetske muzike, ali koji vam se toliko ne dopada da ga uvek želite zamaskirati?
Ova knjiga ne daje ulepšanu sliku „Princa mira“ iz legende o pesmi Imagine, jer je to bio samo mali deo njegove ličnosti. Džon Lenon opisan na ovim stranicama je daleko višeslojnija ličnost, ponekad gotovo sudar različitih karaktera. On je bio duhovit, često urnebesan… Ali pre svega, imao je svoj stav, svoju drskost, koja je oličavala težnje čitave njegove generacije da se suprotstavi autoritetima. Umeo je i želeo da saopšti neizrecivo. Iako je u istoriji rok muzike bilo glamuroznijih zvezda, čak i u okviru samih Bitlsa, pojava Džona Lenona uhvatila je i definisala duh svog vremena na najupečatljiviji način.“, opisano je u ovoj knjizi, koju vam preporučujemo da pročitate.
Lenon je postao muzička ikona 20. veka, a njegove pesme su rangirane među najbolje i najslušanije pesme prošlog veka. Svirao je gitaru, klavijature, harmoniku i bas gitaru, a najpoznatije pesme iz solo karijere su mu Imagine, Jealous Guy, Give Peace a Chance.
Dva puta se ženio, najpre sa školskom drugaricom Sintijom Pauel, sa kojom ima sina Džulijena, a potom i sa kontroverznom japanskom umetnicom, Joko Ono, sa kojom je dobio sina Šona. Inače, zajedno sa Joko napravio je album, učestvovao u protivratnim protestima i priređivao mirovne hepeninge.
Džon Lenon nije imao lako detinjstvo, otac (Alfred Lenon brodski stjuard) je porodicu napustio vrlo brzo posle njegovog rođenja, a majka (Džulija Lenon) malog Džona je poverila na vaspitanje svojoj sestri. Ona je tragično umrla prilikom prelaska ulice kada je njemu bilo sedamnaest godina, što je obeležilo Džonov ceo život. Imao je dve polusestre. Od sedme godine je smišljao pesmice koje je ispraćao svojim crtežima i bio je pasionirani čitalac. Godine 1952. je, kao učenik gimnazije, počeo da svira na gitari i potom sa prijateljem Petom Šotonom osnovao svoju prvu muzičku grupu „The Quarry Men“, koja je dobila ime po srednjoj školi koju su obojica pohađali.
Istorija grupe Bitlsi je počela godine 1957, kada se na putu u engleski Volton upoznao sa Polom Makartnijem, koga je doveo u svoju grupu kao gitaristu. Na taj način je u Liverpulu (koji je bio, a i danas je poznat po jednom od najpopularnijih fudbalskih klubova) nastao najslavniji bend svih vremena. Ova dvojica muzičara sarađivala su na pisanju pesama i u prve dve godine su napisali oko stotinu pesama. Džona Lenona nisu previše interesovale studije, pa je prešao u umetničku školu, u kojoj je upoznao Stjuarta Satklifa, kojega je doveo u grupu koja je 1960. godine postala definitivno poznata kao Bitlsi (Bube).
Lenon je 1964. izdao knjigu „In His Own Write“, a posle godinu dana i „A Spaniard in the Works“ koje su postali bestseleri.
Bitlsi su se 1970. godine definitivno raspali, a supružnici Lenon su se preselili u SAD, gde je Džon imao probleme sa imigracionim uredom jer je koristio droge, ali je 1976. godine dobio „zelenu kartu“. Zajedno sa Joko Ono 1975. godine dobio je sina po imenu Šon. Posle rođenja sina se povukao i tek posle pet godina ponovo počeo da se bavi muzikom, ali je to trajalo kratko, do tragičnog završetka Lenonovog života.
Tog strašnog dana, 8. decembra 1980. godine, ispred zgrade Dakota u Njujorku, Lenona je ubio Mark Dejvid Čapman.
Malo pre tog strašnog čina, sredinom novembra Lenon i Ono objavili su povratnički album „Double Fantasy“. U vreme njegovog ubistva, prvi singl albuma, „(Just Like) Starting Over“, bio je 6. na Billboard-ovoj Hot 100. U trenutku smrti Džon Lenon je imao svega 40 godina, a naslednici planetarno popularnog pevača i dalje na ime njegovih muzičkih izdanja godišnje zarađuju milionske iznose u dolarima…
Izvor: Pecina posla / Wikipedia
Foto: Grownpurpose
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…
View Comments