Radijatori su veoma efikasan način grejanja. Ne samo da obezbeđuju toplinu u domu, već vam omogućavaju da lako regulišete temperaturu u svakoj prostoriji. Na taj način pružaju izuzetan komfor tokom zimskih meseci.
Dodatna prednost ogleda se u činjenici da su prilagodljivi svakom enterijeru, ne narušavajući estetiku prostora. Ne treba zanemariti ni dug vek trajanja. Naime, radijatori su robusni i izdržljivi tako da ne zahtevaju veliko održavanje. Ipak, to ne znači da im ne trebate posvetiti pažnju.
Zašto je važno održavanje radijatora?
Održavanje radijatora je ključno za efikasnost, sigurnost i dugovečnost vašeg sistema grejanja. Redovna briga o ovom delu grejnog sistema poboljšava udobnost vašeg doma. Takođe, štedi novac i čuva vaš sistem grejanja u dobrom stanju.
Tokom vremena dolazi do nakupljanje vazduha u radijatorima. To može smanjiti njihovu sposobnost grejanja. Čišćenjem radijatora uklanja se prašina i prljavština, što poboljšava prenos toplote. Samim tim obezbeđuje ravnomerno grejanje.
S obzirom da nakupljena nečistoća i vazduh smanjuju perfomanse radijatora, oni troše više energije kako bi postigli željenu temperaturu. Veća potrošnja dovodi do viših računa za grejanje, te održavanje radijatora ne samo da povećava energetsku efikasnost sistema, već čuva i vaš budžet.
Redovno čišćenje i održavanje sprečavaju koroziju i oštećenja. To znači da pravilna nega pomaže da cevi, ventili i ostali delovi sistema traju duže.
Neispravni radijatori ili ventili mogu izazvati curenje vode, ali i druge kvarove. Kako svaki kvar predstavlja potencijalni rizik za bezbednosti i štetu redovno održavanje radijatora osigurava siguran rad sistema grejanja.
Šta obuhvata održavanje radijatora?
Toplao vazduh koji stvara prijatnu atmosferu u vašem domu tokom hladnih dana, takođe, čini radijatore magnetom za prašinu i nečistoće. Zato održavanje radijatora, pre svega, obuhvata redovno čišćenje, kako spoljašnje strane, tako i unutrašnjosti.
Pre čišćenja radijatora isključite grejanje i uverite se da su radijatori hladni. Za spoljašnje čišćenje dovoljno je brisanje površine radijatora vlažnom krpom. Nemojte zaboraviti da obrišite i deo radijatora koji je bliže zidu kako biste osigurali njegov efikasan rad.
Za čišćenje unutrašnjosti radijatora možete koristiti usisivač ili fen. Oni će vam pomoći da izduvate prašinu, dlačice i druge čestice nečistoće. Nakon toga ponovo pređite preko celog radijatora vlažnom pa suvom krpom.
Osim čišćenja neophodno je i redovno odzračivanje radijatora. Odnosno, ispuštanje vazduha iz radijatora.
Kao i kod čišćenja morate isključiti grejanje. Tek kada su radijatori hladni pomoću specijalnog ključa lagano otvorite ventil koji se nalazi na gornjoj strani radijatora. Ukoliko nemate ovaj ključ upotrebite odvijač s ravnom glavom.
Ključ okrećite sve dok ne čujete šuštanje. Ovaj zvuk označava izlazak vazduha iz radijatora. Kada je radijator odzračen šuštanje će prestati i počeće da izlazi voda. Zbog toga je potrebno pre početka posla da ispod ventala stavite posudu za vodu.
Kada počne da izlazi voda, zatvorite ventil.
Redovna provera sistema
Održavanje radijatora podrazumeva i kontrolu ventila za znakove curenja. Preporučuje se i provera rada termostatskih ventila koji regulišu temperaturu radijatora. Njihova neispravnost može dovesti do pregrevanja ili nedovoljnog grejanja.
Obavezno jednom godišnje angažujte stručnjaka da proveri ne samo radijatore, već čitav sistem, uključujući i kotao i cevi.
Veliki izbor svih vrsta radijatora, kao kompletne opreme za grejne sisteme čeka vas u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider... 😉
Izvor: Velibor Živkov
Foto: Pixabay / Ilustracija
Leave a Reply