Stražilovo je popularno izletište Fruške gore i jjedan od njenih vrhova, smešten na 321 metar nadmorske visine. Nalazi se iznad Sremskih Karlovaca, od kojih je udaljeno samo 5 kilometara i jedno je od najpristupačnijih i najposećenijih izletišta.
Bogato je beskrajnim zelenilom, zrači mirom i prirodnom lepotom, međutim, ono što nikako ne smemo zaboraviti da napomenemo je njegova kulturno-istorijska prošlost i značaj… 😉
Stražilovo je poznato po tome što je na njemu sahranjen veliki srpski romantičarski pesnik Branko Radičević(1824-1853), a u njegovu čast na vrhu je podignut i spomenik. Svake godine održava se manifestacija „Brankovo kolo“, a izleti sa šetnjom do spomenika često organizuju okolne škole. Pesnik je u mladosti pohađao Karlovačku gimnaziju, a u slobodno vreme dolazio je upravo na Stražilovo, koje je za njega bilo veliki izvor inspiracije. Ono, kao i Radičevića, u svojoj pesmi „Stražilovo“ opevao je i Miloš Crnjanski. Po Stražilovu se zove i pesnička nagrada koja se svake godine dodeljuje najboljima, već više decenija.
Ovo je odličan izbor za one koji se vraćaju Fruškoj gori, ali i za one koji dolaze prvi put jer šetnja može biti potpuno lagana, jednostavna i bez fizičkih priprema i napora. Jedno od najlepših izletišta Nacionalnog parka, idealno je mesto za piknik u toku cele godine i aktivnosti u prirodi, jer za kratak predah i beg iz grada, ne morate ići daleko. Krivudava planinarska staza odvešće vas do vrha gde se nalazi spomenik Branku Radičeviću, koji je Stražilovo opevao u svojim pesmama.
Skulptura pesniku kao simbol Stražilova
Stražilovo nije samo običan fruškogrski vrh, već i najslavnija kota srpskog pesništva. To je postao zbog Radičevića, koji u svojim stihovima kaže: „Ja se šetam, družina sa mnome, mi idemo Stražilovu tome”. U podnožju, pored Stražilovačkog (Ešikovačkog) potoka, nalazi se njegov spomenik. Na ovoj skulpturi, koja je delo vajara Jovana Soldatovića, pesnik je prikazan sa lirom u ruci.
Grob Branka Radičevića nalazi se upravo na Stražilovu i to na brdu visokom 295 metara. Staza koja vodi do vrha je široka, sa serpentinama i ide kroz šumu. Usput su postavljene informativne table sa stihovima Brankovih pesama i podacima o biljnim vrstama Fruškogorja. Dok se školovao u Karlovcima Radičević je često obilazio Stražilovo. Ovo mesto mu se veoma dopalo, tako da mu je posvetio svoju poznatu pesmu „Đački rastanak“, u kojoj je izrazio želju da večno počiva upravo na ovom mestu:
“Ao danče, ala si mi beo!
Još bi dugo gledati te teo,
Al` kad mi se veće smrći mora,
Nek se smrkne izmeđ ovi gora,
Tu nek mi se ladna kopa raka,
Tu će meni zemlja biti laka.”
Spomenik Branku Radičeviću
U vreme pisanja ove pesme Branko Radičević je već bio teško bolestan od tuberkuloze i iščekivao je svoj kraj. Umro je u Beču 1853, u 29. godini života i prvobitno je tamo sahranjen na Sanmarkovskom groblju. Njegovi posmrtni ostaci svečano su preneti na Stražilovo, 22. juna 1883. god. Dve godine kasnije, Karlovčani su dobrovoljnim prilozima srpske zajednice podigli spomenik svom pesniku.
Izvor: Pecina posla / Fruskorama / Visit NS
Foto: Pecina posla
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…
View Comments