Put putujem

Svetilište u kome je počela civilizacija

Atina je grad bogova, mitova i legendi, a na njenom krovu se nalazi Akropolj. Ukoliko ste odlučili da posetite prestonicu Grčke nezaobilazna stanica i izlet je ovo mesto i neverovatne građevine, koje su opstale sve do danas.

Malo je onih koji se istog trena ne srode sa slikom ove citadele antičke Atine smeštene na vrhu ravne stene iznad grada. Ovo stenovito brdo predstavlja i i antičko svetilište posvećeno grčkoj boginji Atini. Akropolj posetiocima uliva strahopoštovanje, ali i bogovsku snagu, a to je mesto gde je klasična grčka civilizacija počela.

Prema legendi jednom davno na Olimpiji je održan savet 12 Bogova. Posejdon, bog mora i Atina, boginja mudrosti, su polagali pravo na Atiku. Kada je došlo do obračuna Posejdon je udario u stenu Akropolja svojim trozupcem i u tom trenutku potekla je voda. Atina je kao odgovor udarila pored sa svojim kopljem i prvo maslinovo drvo je izraslo. Bogovi su konačno proglasili Atinu kao pobednicu i tako je postala zaštitnica grada, koji je po njoj nazvan.

Akropolj se sastoji se od četiri građevine, od kojih je najveća hram Partenon–spomenik dorske arhitekture. Ako niste znali baš taj hram je najslikanija građevina u Evropi. Jasno vidljivi iz bilo kog dela grčke prestonice, uravnoteženi beli stubovi Partenona pokazatelj su ljudske kreativnosti, a ujedno i simbol savršene proporcije i antičkog ideala lepote. Podignut u čast grčke boginje Atine, zaštitnice grada, a kao i većina grčkih hramova, Partenon je korišćen kao trezor. Jedno vreme je bio trezor Delskog saveza. U 6. veku korišćen je kao hrišćanska crkva posvećena Bogorodici, a nakon što su Turci osvojili Grčku korišćen je i kao džamija, početkom druge polovine 15. veka.

Od Perikleovog doba, tokom cele antike i srednjeg veka, Akropolj je pretrpeo mnoga razaranja i pljačke. Mnogi osvajači odnosili su i uništavali drevne spomenike, a najveću štetu nanelo je Osmanlijsko carstvo, koje je Partenon pretvorilo u oružarnicu. Tim istoričara, arhitekti, arheologa i dizajnera, uz pomoć kompjuterske tehnologije, uspeo je da rekonstruiše ovaj drevni centar Atine…

Danas postoji samo jedan mogući pristup na Akropolj, sa zapadne strane, gde postoje dva moguća ulaza od kojih je prvi ulaz Bolova kapija iz vremena rimske Grčke. Drugi ulaz na Akropolj nalazi se kod hrama Atine Nike. Ovo stenovito brdo visine je oko 150 metara, a sam vrh čini platforma gde se nalazi arhitektonski kompleks. Brdo je prvi put utvrđeno zidovima u mikenskom periodu, a delovi tih prvih zidina su i danas vidljivi.

Spomenici i građevine Akropolja su u harmoniji sa svojim prirodnim okruženjem. U ovim jedinstvenim delima antičke arhitekture, kombinuju se različiti stilovi klasične grčke arhitekture, koji su vekovima uticali na mnoge druge kulture i njihove umetnosti…

Izvori: Pecina posla / Lider travel / Putuj sigurno

Foto: Pecina posla

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Slatka pita sa makom

Potreban materijal: - 500 g kora za pitu - 300 g maka - 500 ml…

1 week ago

Potaž od šargarepe

Ukusan i zdrav potaž od šargarepe. Čarolija na tanjiru...

1 week ago

Punjene lisnate loptice

Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…

1 month ago

Marmelada od dunja i jabuka

Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...

1 month ago

Netfliks: Najgledaniji naslovi u prvoj polovini 2024.

Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…

2 months ago

Tortiljice iz tiganja

Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…

2 months ago