Da li ste znali da kafa kao najpopularniji napitak na planeti ima svoj dan? Sve do nedavno to je bio 29. septembar, ali je Međunarodna organizacija za kafu odredila 1. oktobar, koji je prvi put obeležen 2015. godine u Milanu. Ovog datuma se promoviše i slavi napitak sa kojim većina stanovnika sveta započinje dan, ali mislim da je to svaki od 365 (ili 366) dana u godini, zar ne?
Mnogi ne bi mogli da zamisle dan bez nje. Ovaj napitak konzumiraju ljudi širom planete i smatra se najpopularnijim pićem na planeti, posle vode. Kafa nikad nije bila popularnija, a procenjuje se da se dnevno popije tri milijardi šoljica ovog napitka. Na ovaj dan se takođe odaje priznanje ljudima širom sveta (plantažerima, farmerima, vlasnicima kafića…) koji vredno na različite načine učestvuju u spremanju našeg omiljenog napitka.
Postoji više načina pripremanja kafe, a među najpoznatijima su turska kafa (koju mnogi u Srbiji zovu i domaća, ali je identična i kafa u Grčkoj), zatim espresso, kapućino.. Biljke kafe se uzgajaju u 70 zemalja, prvenstveno u ekvatorijalnim regionima južne Amerike, južne Azije, Indije i Afrike.
Legenda, koju je preneo portal Kafica.rs, navodi da je otkrivena slučajno u Etiopiji i to kada je jedan pastir primetio neobično ponašanje svojih koza koje su postale hiperaktivne nakon što bi obrstile crvene bobice sa grmlja…
Turci i Holanđani su je doneli na Stari konntinent. U Evropu je najviše piju Finci, a Amerikanci su na svetskom nivou najveći potrošači kafe, jer dnevno popiju oko 450 miliona šoljica. Najveći izvoznici kafe su kao što pretpostavljate Brazil (31 odsto), a zatim slede Vijetnam, Kolumbija, Honduras, Indija, Indonezija…
Kada zrna kafe sazru ubiraju se, obrađuju i suše. Nakon toga se prže i melju, a kafa je napitak, koji se priprema kuvanjem prženih semenki biljke kafe, najčešće u vodi ili mleku.
Kofein, kao sastojak kafe, ima pozitivno dejstvo na raspoloženje i budnost, sprečava pad koncentracije i smanjuje depresiju i anksioznost. Smrtonosna doza kofeina je 100 šoljica kafe.
Stručnjaci tvrde da je najveća bezopasna količina devet šoljica dnevno, ali pošto se za četiri do šest sati uticaj kofeina izgubi, dnevna doza može biti i veća…
Izvori: Pecina posla / Danas
Foto: Pecina posla
[…] Kafa nas razbuđuje, povećava nam koncentraciju i diže nam nivo energije kada nam je to najpotrebnije. To, međutim, nisu jedine koristi od ispijanja ovog napitka, a zanimljivo je reći da se u celom svetu danas (1. okrobar) obeležava Dan kafe… 😉 […]