Uspeli ste da se isključite na dve nedelje, odete na more ili planinu, osvežite se i prosto uživate u zasluženom godišnjem odmoru. Već ste na ovom sajtu mogli da pročitate o tome zašto odmor na moru čini čuda ), ali i da saznate koliko dana godišnjeg odmora produžava život… 🙂
Međutim, čim ste se vratili na posao, napustila vas je motivacija i smirenost i sve je ponovo u znaku stresa. Zvuči poznato, zae re? 😉
Mnogim ljudima se to dešava redovno i niko nije imun na to, jer u pitanju svojevrstan „burnout“, odnosno sagorevanje, koje se definiše kao emotivno fizičko i mentalno iscrpljenje usled stresa, najčešće na poslu. Po jednom istraživanju iz 2018. godine, više od četvrtine ispitanika prijavilo je da su mentalni benefiti odmora nestali čim su se vratili na posao, a čak 40 posto da su im trajali samo nekoliko dana.
Bez obzira na to koliko ste se odmorili, povratak u košnicu prepunu obaveza i loših navika može biti preveliko opterećenje na fizičkom i mentalnom nivou. To naročito važi za one koji su se i pre toga osetili preopterećenim, ili za one koji se osećaju kao da su nešto propustili na odmoru pa sad pokušavaju da sve nadoknade odjednom.
Međutim, postoje i načini da se mentalno pripremite i iskoristite pozitivnu energiju. Razmislite o tome šta vas je nerviralo pre odlaska na odmor, šta vas je iscrpljivalo i da li vam je potrebna neka promena. Zamislite kako biste voleli da vam izgleda ostatak godine i da li postoji nešto što možete uraditi po tom pitanju, odnosno podelite to u ono što se može lako promeniti, ono što traži dosta angažovanja da bi se promenilo i ono što trenutno ne možete ili ne želite da promenite.
Postavite granice
Ovo su pravila kojih bi trebalo da se pridržavate uvek, ali naročito nakon povratka sa odmora. Probajte da sebi zabranite da proveravate mejlove pred spavanje, odgovarate na poslovne poruke posle radnog vremena i slično. Sve zavisi od toga šta je moguće učiniti, odnosno koliko vam je posao zahtevan, ali važno je i da drugi ljudi shvate da ste postavili ove granice.
Vežbajte kako da se mentalno distancirate od posla
Uspešan odmor je onaj na kome, između ostalog, ne mislite o poslu, pa bi tako trebalo vežbati i kako da o njemu ne mislite kada izađete iz kancelarije ili prosto zaklopite laptop ukoliko radite od kuće. Ponekad je teško ne razmišljati o toj situaciji, ali opuštenost će doći ukoliko se posvetite drugim aktivnostima i tako izbeći dodatno naprezanje. Jedan potencijalan način za to je da sebi date neko kratko vreme da sa nekim porazgovarate o onome što vas muči na poslu neposredno nakon njega, a posle prosto pređete na neku drugu temu.
Radite ono što volite
Ovde ne mislimo na sam posao, nego na slobodno vreme, a ono će biti najbolje ispunjeno ukoliko ga zauzimaju aktivnosti koje volite i koje vam prijaju. Razmislite o tome koja aktivnost vas najbrže može osvežiti i oraspoložiti i posvetite joj se makar jednom nedeljno. Ako ne znate šta je to, probajte da zabeležite šta vam se najviše radi dok ste na poslu, a niste u mogućnosti.
Ne radite ništa
Još jedan razlog zašto nam odmor prija je zato što nemamo toliko puno obaveza i ne teramo sebe da konstantno idemo iz jedne obaveze u drugu. Uvedite praksu da kada vam se ne radi ništa – jednostavno ne radite ništa. To može biti kratak fizički i psihički odmor, lenčarenje u krevetu ili opuštanje na terasi, a pomoći će vam da se ne trošite previše.
Ako ste se prepoznalu u ovom tekstu primenite ponuđene savete i sačuvajte se, jer ste ipak vi važniji od svakog posla… 😉
Izvor: Pecina posla / Stylist
Foto: Pexels
Ukusno lisnato pecivo, idealno za različite vrste proslava i žurki. Kompilacija ukusa u kojima će…
Još jedan ukusan proizvod slatke zimnice. Čarobna kombinacija marmelade od dunje i jabuke...
Ovo je lista najgledanijih naslova na Netfliksu u prvoj polovini godine. Da li ima i…
Ukusne tortiljice pripremljene na tiganju. Savršen doručak ili večera, a mogu se jesti i kao…