Da vitezovi postoje u 21. veku mogli su da se uvere svi koji su u prethodna dva vikenda boravili u Smederevskoj tvrđavi. Ova velelepna građevina je izgrađena pre nešto manje od 700 godina, u vreme vladavine Despota Đurađa Brankovića. Otići u tvrđavu, koja je bila u autentičnom ambijentu, značilo je da zakoračite u prošlost i to ni manje ni više nego u Srednji vek. Kroz bogatu galeriju fotografija u ovoj reportaži pokušaću da vam prenesem deo atmosfere, ali je svakako pravi doživljaj sve ovo videti uživo.
U Mali grad Smederevske tvrđave stigli smo poslednjeg od četiri dana odlično organizovane manifestacije „Viteški oktobar“, u trenutku kada je počinjala jedna od borbi vitezova. Oni se u borbi nisu štedeli (iako je među vitezovima je bilo i žena, udarci su pravi, ali i jaki). Posle akcije je usledio elegantni srednjovekovni ples dvorskih dama, ali krenimo redom…
Realizacija ideje da Tvrđava dugoročno oživi i da joj se udahne novi sjaj kroz promociju celom svetu započeta je prošle godine na spektakularan način realizacijom Svetskog prvenstva u srednjovekovnim viteškim borbama „Bitka nacija“. Ove godine u maju bilo je planirano da Smederevska tvrđava bude domaćin svetske smotre „Vitezovi i legende“ (Knights&Legends). Međutim, ova kao i mnoge druge manifestacije, zbog situacije sa pandemijom Covid-19, morala je da bude odložena. Zato je odlučeno i realizovano da tokom dva vikenda u oktobru u Malom gradu Tvrđave bude realizovan projekat „Viteški oktobar u Smederevu“.
Održavanjem takmičenja u srednjovekovnim borbama Smederevo je zadržalo svoje mesto na svetskoj mapi viteških destinacija i nastavilo da se priprema za sledeću godinu. Vredno je istaći da je grad, zajedno sa Udruženjem za negovanje starih zanata i viteštva „Beli orlovi“, kao organizatorima, dobio je nagradu za najbolјe organizovano svetsko prvenstvo do sada.
„Viteški oktobar“ je bio prilika da se na najbolјi način promovišu viteške veštine i vrline, u ovom teškom vremenu i da Smederevo dugoročno bude pozicionirano kao svetski lider u viteškom manifestacionom turizmu.
Prelaskom preko mosta, na ulasku u Mali grad Smederevske tvrđave, uz zvuke srednjovekovne muzike, društvo u kome sam bio i ja zakoračili smo u Srednji vek. Radionice sa kožom i drvetom izložile su razne upotrebne predmete iz tog perioda koje su napravile, a na drugoj strani čuo se zvuk udarca čekića u nakovanj kovača koji je upravio izrađivao novi mač. Na svakih sat vremena zvukom rogova i najavom boraca objavljivane su borbe u ringu postavlјenom u centru.
Izložbe oklopa i oružja iz tog perioda takođe su bile postavlјene ispred srednjovekovnih šatora i štandova unutar Malog grada tvrđave. U jednom delu su organizovane streličarske mete, tako da se svako ko je želeo mogao da se veoma brzo obuči za ovu veštinu i da isproba svoju preciznost.
Zanimljivo je reći da dobar deo opreme koju koriste ovi moderni vitezovi sami prave, a deo im prave majstori iz Srbije. Inače, oprema ima oko 30 kilograma, što deluje puno, ali je pravilno raspoređeno na telu. Vrat mora da bude jači da bi držao šlem, a šlemovi imaju po 6-7 kilograma i jedan su od težih delova opreme ako se gleda pojedinačno. Oprema je potpuno autentična, odnosno istovetna kakvu su je nekada nosili srednjevekovni ratnici sa kraja 13. i početka 14. veka.
Ovo putovanje svojevrsnim „vremeplovom“ završavamo, ali nastavićemo ga čim se ponovo ukaže prilika. To preporučujem i vama…
Tekst i foto: Pecina posla
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...
Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...
View Comments