Meteori, kamenje koje lebdi, i vizantijski manastiri na njihovim vrhovima jedan su od najveličanstvenijih prizora u grčkoj oblasti Tesalija. Kada od grada Larise krenete ka zapadu proći ćete kroz Trikalu, simpatičan gradić, koji je sagrađen na mestu starog grada Trikis posvećenog bogu medicine Asklepiju, a poznat je i po rasnim konjima. Zatim putujete kroz beskrajna polja žita i bujno zelenilo i dolazite do Kalambake, a posle 3 kilometra i do sela Kastraki, živopisnog naselja od tvrđave i seoskih kuća iznad kojih se uzdiže planina Pindos.
Na obodu tesalijske ravnice počinje beskrajno prostranstvo vertikalnih stena, koje svojom visinom od skoro 500 metara zatvaraju horizont. Isprepletane su i razbacane po nepreglednom zelenom moru sa neobičnim građevinama na svojim vrhovima. Te građevine izgledaju kao da lebde između neba i zemlje, a ostavljaju utisak da su ovde stigle iz nekog drugog vremena i sveta. Zato su i nazvane imenom Meteori-„kamenje koje lebdi“ (od grčke reči Μετέωρα). Ovo manstirsko naselje zanimljivo u više pogleda, a smešteno je na ogromnim i strmoglavim stenama koje se naglo uzdižu na rubu tesalijske ravnice gde se susreću sa podnožjem masivnog planinskog lanca Pindos. Pejzaž kod putnika izražava mešavinu strahopoštovanja i zadivljenosti.
Jedna od legendi kaže da se jednom davno ispod planine Pindos na obodu tesalijske ravnice, čovek po imenu Athanasios uzneo na krilima moćnog orla do visoke stene Plathi Lithos i sagradio manastir između neba i zemlje. Prema drugoj legendi, na mestu gde se nalazi ova oblast nekada je bilo more. Peščane stene iznikle iz morskog dna vekovima su oblikovane vetrovima, kišama, snegovima, zemljotresima i vrelim grčkim suncem. Bile su idealno utočiste za askete koje su okretale ledja svim ovozemaljskim radostima i slabostima. Ovde su tražile put ka nebu i Bogu. U skrivenim pećinama nalazile su mir, provodeći svoj život u odricanju i molitvi. Prvi stanovnici Meteora došli su još u 9. veku kada nastaju i izdvojene, usamljene ćelije-skiti. U njima je svako od njih u samoći tražio odgovore na večita pitanja ljudske duše i uma…
Kaluđerska zajednica koja se ostvarila na ovom impresivnom stenovitom pejzažu je jednstvena u svetu, dok je zadivljujući prirodni fenomen velike geološke starosti dugo bio proučavan od strane mnogih grčkih ali i inostranih geologa i naučnika. Vizantijski manastiri na stenama sagrađeni su dolaskom grčkih monaha sa Atosa, koji su se ovde sklanjali pred najezdom Turaka krajem 13. i početkom 14. veka. Kako bi sačuvali živote i očuvali pravoslavlje izabrali su nepristupačne stene iznad Kalambake, prepune pećina, rupa i gnezda orlova.
U tišini su ovde našli duhovni mir i sagradili moćnu i jedinstvenu zajednicu, u kojoj su nastali manastiri koji u sebi čuvaju relikvije od neprocenjive vrednosti. Zbog strmog terena i visine stena na kojima se manastiri nalaze pristup je bio moguć samo merdevinama. Za snabdevanje su korišćene ogromne mreže koje su se konopcima spuštale i podizale, što je ova mesta učinilo neosvojivim i potpuno zaštićenim od pljačkaša i osvajača…
Od prvobitna 24, do danas je ostalo samo šest manastira, a najveći i najstariji od njih je Manastir Veliki Meteori Metamorfozis (Preobraženje). Monaški život na Meteorima organizovan je po uzoru na Atos, kao i arhitektura svih manastira.
Kada dođete ovde, na visini od oko 610 metara, sa pogledom na prelepi predeo nad kojim kruže usamljeni orlovi, sve što ste do tada naučili i videli nekako postaje malo i nevažno. Osećate da ste veoma blizu vrha sveta, iznad svih ovozemaljskih problema.
Meteori se mogu posetiti tokom cele godine, ali je najlepše to uraditi u proleće. Tada, bujna vegetacija sa svih strana ovaj nestvarni predeo učini još lepšim i potpuno vanzemaljskim. Pre nego što krenete, svakako se raspitajte o vremenu kada su manastiri otvoreni. Neki od njih se pojedinim danima ne mogu posetiti, a stroga pravila odevanja prilikom posete moraju se poštovati… 😉
Izvor: Pecina posla / Moja Grčka / Putuj sigurno
Foto: Pecina posla
Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...
Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…
Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…
Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…
Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...
Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...
View Comments
hvala