Smederevska tvrđava je jedna od najvećih srednjovekovnih ravničarskih tvrđava u Evropi i poslednje veliko delo srpske arhitekture iz tog perioda. Istorija na ovim mestu još uvek živi – grobnica plemkinje sa srednjovekovnim nakitom iskopana je 2012. godine. Zato je ovo mesto koje svi zaljubljenici u arheologiju i istoriju moraju da posete.
Kada jednom zakoračite u Tvrđavu, ko zna… možda i uspete da pronađete i legendarno blago Proklete Jerine! 🙂
Smederevska tvrđava je bila upravno, vojno, privredno, kulturno i crkveno sedište srpske Despotovine, a podigao je Despot Đurađ Branković, sestrić despota Stefana Lazarevića. Sagrađena je u periodu od 1428. do 1439. godine, svojim položajem na ušću reke Jezave u Dunav zauzima površinu od približno 11 hektara. Smederevska tvrđava ima trougaoni oblik i 25 visokih kula, po kojima je i danas prepoznatljiva, a sastoji se iz dva dela – Velikog i Malog grada. Ostaci nekadašnjeg dvorca u kome je živela despotova porodica i plemstvo predstavljaju Mali grad (izgradnja je trajala samo dve godine), dok je nešto kasnije podignut Veliki grad i u njega se sklanjalo stanovništvo prilikom turskih osvajanja.
O zidanju ove tvrđave postoje mnoge legende i predanja koja i danas možete čuti od meštana i lokalnih vodiča. Jedna od njih kaže da je despot Đurađ Branković usnio san u kome mu je rečeno da se novi grad mora nalaziti na reci i da je posle toga naredio podizanje tvrđave na ušću reke Jezave u veliki Dunav. Tokom izgradnje grada kamen je donošen iz Viminacijuma, sa Kosmaja i iz tvrđave Ram na Dunavu.
Zanimljivo je da je Smederevska tvrđava građena tolikom brzinom da su njeni graditelji umirali od iznemoglosti, a narod je krivca za tragedije pronašao u despotici Jerini (Irina Kantakuzin), nazvao je „prokleta“ i to ime je ostalo do danas.
Tako je verovatno i nastala legenda o blagu koje je ona, pre nego što su osvajači prodrli u utvrđenje, zakopala negde u tvrđavi, da ga nikada ne pronađu. Pošto zaista nikada ništa slično nije pronađeno na ovim prostorima, ako tražite istinisku avanturu i maštate o tome da postanete Indijana Džouns, u Smederevska tvrđava pružiće vam priliku da pokušate da ostvarite svoj san.
Iskopavanja u tvrđavi i dalje traju, pa ako posetite ovo mesto zaista ćete imati utisak da se istorija dešava bukvalno pred vama…
Ona je dugo odolevala osvajačima. Kada je 1459. godine konačno pala pod tursku vlast, bio je to i kraj srednjovekovne srpske države.
Smederevska tvrđava je bila izuzetno očuvana sve do sredine 20. veka. Tada se, tokom II svetskog rata, desila velika eksplozija municije koja je oštetila tvrđavu i uništila ogroman deo Smedereva. Tvrđava je 1946. godine stavljena pod zaštitu države, a njena konzervacija i dalje traje.
Mali grad Smederevske tvrđave je otvoren za posetioce od 8 do 20 časova svakodnevno, a cena ulaznice je 120 dinara, dok je za decu do 7 godina u pratnji odrasle osobe i lica sa posebnim potrebama ulaz u Mali grad je slobodan.
U svakom slučaju, čak iako niste ljubitelji istorije, Smederevska tvrđava ima šta da vam ponudi. Ovde se preko leta održavaju brojne manifestacije i žurke koje mističnost i drevna otmenost tvrđave pretvaraju u nezaboravne događaje. Takođe zanimljivo je da prisustvujete i manifestacijama, kao što je nedavno bila „Viteški oktobar“. Dođite, zakoračite u prošlost, opustite se i uživajte u drugoj dimenziji… 😉
Izvori: Pecina posla/ Visit Smederevo/ Serbia.com
Foto: Pecina posla
Leave a Reply