Put putujem

Sveta Petka u Kumarevu isceljuje bolesti

Crkva Svete Petke se nalazi u Kumarevu, mestu udaljenom 5 kilometara od Leskovca. Za crkvu se zna onoliko dugo kao i za selo Kumarevo. Prema podacima iz turskih deftera, prvi popis sela potiče iz 1516. godine, kada se prvi put spominje.

Podignuta je oko 1800, a obnovljena u periodu od 1930 do 1933. godine i jedna je od najreprezentativnijih seoskih crkava. Stilski predstavlja sintezu baroknog tretmana i tradicionalne srpsko-vizantijske forme. Živopisana je 1803. godine i zaslužuje pažnju jer je podignuta uoči Karađorđevog ustanka.

Stara crkva Svete Petke danas predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture, a pored nje sagrađena je i „nova crkva“, tridesetih godina dvadesetog veka, koja je rađena po trikonhalnom moravskom planu sa upisanim krstom, jednom kupolom i zvonikom sa pripratom.

Prva kumarevska crkva posvećena Svetoj Petki bila je malih razmera, zbog toga što Turci hrišćanima nisu dozvoljavali da grade visoka zdanja, pogotovo ne ona religijskog tipa. Mnogo kasnije, 1933. godine, pored stare crkve Svete Petke izgrađena je istoimena nova, veća crkva, ali je kod meštana i dalje opstalo veće interesovanje za manju crkvu.

Sudbina crkve Svete Petke kumarevske vezana je za nekadašnji manastir Svetog Nikole u Gornjoj Slatini, koji su Turci zapalili nakon napada na njega i obesili 12 kaluđera. Jedan kaluđer koji je ostao živ, našao je u zgarištu ikonu Svete Petke, koja je i nakon popale bila vrlo malo oštećena i jedan gvozdeni krst. Legenda kaže da su se Slatinčani nakon nemilih događaja prebacili preko Morave do mesta Jezerište gde su osnovali selo koje su nazvali Kumarevo. Tu je poboden gvozdeni krst i tu su izgradili crkvu.

Ova crkva je veoma poštovana kod vernika širom regiona, koji veruju u njene isceljivačke sposobnosti. Postoje brojne priče ljudi o tome kako im je Sveta Petka pomogla u isceljivanju bolesti. Takođe, babe-vračare (kod dela srpskog naroda izuzetno popularne) često upućuju ljude koje dođu kod njih da nađu lek u kumarevskoj crkvi.

Crkva je posećena uoči velikih praznika, a najposećenija je u vreme Belog Petka, prvog petka posle Vaskrsa. Tokom 2018. godine sagrađena je i osvećena još jedna mala crkva u selu — crkva Svetog Ilije, koja se nalazi blizu crkve Svete Petke.

Izvori: Pecina posla / Putevima pravoslavlja/ Tol.rs

Foto: www.pecinaposla.com

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Zašto je muškarcima sport toliko važan u životu?

Sport kao bitan element života većine muškaraca. Pročitajte koji su razlozi za to...

3 weeks ago

Završeno majanje po Niš 1. marta: „Studentski edikt“ temelj bolje budućnosti Srbije

Studentski protest u Nišu, veliki korak ka oslobađanju Srbije. O slobodi, pravdi, dostojanstvu, državi, solidarnosti…

1 month ago

Vučić je gotov, a evo i zašto…

Analiza poslednja tri meseca koja su sublimirala prethodnih 13 godina naprednjačke vlasti. Otpor se širi…

2 months ago

Šta ovog januara stiže na Max?

Praznici su prošli, ali se zima tek zahuktava. Evo predloga kako da provedete ove hladne…

3 months ago

Balkanrock Sessions se vraća na vaše ekrane!

Velki povratak Balkanrock Sessions-a. Uživajte u prvoj odličnoj svirci snimljenoj posle pauze...

3 months ago

6 nekonvencionalnih prazničnih filmova

Ovo je 6 „božićnih“ ostvarenja za sve one koji ne vole klasične praznične filmove...

3 months ago