Da li znate koja je razlika između džema, pekmeza i marmelade? Mnogima je sve to isto, ali nije tako i evo odgovora na ovu kulinarsku trilemu… 🙂

Džem je najređi od ova tri slatkiša, kuva se najkraće, sa najmanjim udelom šećera i voće se ne seče, niti melje nego se samo iscepa i povade koštice i tako se kuva. Da na kraju kuvanja imamo retku masu, sa najmanje šećera i krupnim komadima voća.

Pekmez je drugi po gustini, dobija se mlevenjem ili seckanjem voća, sa sitnim komadićima posle kuvanja, uglavnom raspadnutim sa količinom šećera koji odgovara vašem ukusu. Uglavnom količina šećera varira i kreće se od 1/3 do 2/3 po kilogramu voća, u zavisnoti od ukusa.

Marmelada je najgušča, tvrda i teže se razmazuje. Ona se dobija najviše iz kaše i pulpe sa malim udelom samog voća i sa najviše šećera i sredstva za želiranje (u kućnim uslovima džemfiksa-2:1, 3:1), čime se skraćuje vreme kuvanja, pa se ova slatka zimnica brže spema. Marmelada je najčešće proizvod koji se kupuje u prodavnicama, jer je ovo brži i jeftiniji način za industrijsku pripremu.

Kod spremanja pekmeza i džema od kajsija bitna je i dužina kuvanja jer kraće kuvanje daje lepšu i svetliju boju, a duže tamniju. Zato, ako volite svetle, lepe boje pekmez kuvajte kraće i manje količine… 😉

Potreban materijal:

– 3 kg očišćenih kajsija

– 1,2 kg šećera (na 1 kg voća ide 400 g šećera).

Priprema:

Kajsije oprati, povaditi koštice, odstraniti nečistoće i prepoloviti. Izmeriti 3 kilograma kajsija i uzeti jednu veću šerpu ili lonac. Ređati red raspolućenih kajsija, pa red šećera dok ne utrošite.

Poklopiti i ostaviti da odstoji 2-3 sata, a onda staviti na jaču vatru da provri. Kuvati tačno 60 minuta, na jakoj vatri, uz stalno mešanje. Budite pripremljeni na situaciju da ćete morati generalno da ribate kuhinju posle pripreme ovog ukusnog pekmeza. Ako ne želite da isprskate kuhinju možete spremati ovaj specijalitet na slabijoj vatri, ali će onda boja biti tamnija.

Dok se pekmez kuva pripremiti tegle. Oprati i pred kraj kuvanja pekmeza staviti ih u jednu tepsiju pa u rernu na 100 stepeni da se sterilišu. Zagrevati zajedno hladne tegle i hladnu rernu da ne bi došlo do pucanja tegli. Na kraju kuvanja pekmeza izvaditi tegle pa ih puniti. Sipati vreo pekmez u vrele tegle i odmah ih zatvarati.

Ako se odlučite da sipate hladan pekmez u tegle moraćete da ubacite konzervans. Na ovu količinu morate dodati jednu kesicu konzervansa, ali ja biram prirodnu varijatnu pripreme.

Pekmez je spreman i pune tegle možete odlagati u ostavu ili na već predviđeno mesto za ovu slatku zimnicu… 😉

Prijatno! 🙂

Tekst i foto: Pecina posla

pecinaposla

View Comments

Recent Posts

Koji stilovi dijamantskog vereničkog prstenja postoje?

Izbor vereničkog prstena je važan korak u životu. Koje vrste dijamantskih prstena postoje?

3 days ago

Tuti fruti sa kajsijom

Harmonija letnjih ukusa. Ukusan kolač, poslastica za celu porodicu...

7 days ago

Kako najbrže ohladiti auto koji je stajao na suncu?

Auto vam je na tropskim temperaturama bio parkiran na suncu. Ovako ga možete najbže rashladiti…

2 weeks ago

Možete li jesti hleb i da se ne gojite?

Postoji način kako da jedete hleb, a da se pri tome ne gojite. Pogledajte u…

3 weeks ago

Naučnici objasnili zašto je pivo ukusnije kada je hladno

Pivo ima bolji ukus kada se pije hladno. Ovo je odgovor naučnika…

4 weeks ago

Šta sve Max prikazuje u junu?

Brojne poslastice na filmofile, ali i ljubitelje sporta na Max-u. Ovo možete gledati u junu

1 month ago