Na društvenim mrežama se mogu pročitati razni navodi o tome šta predstavlja simbol žabe na hrani i proizvodima, a ovo je pravo objašnjenje.
Ako ste pročitali na društvenim mrežama „upozorenje“ da je kupovina proizvoda i hrane koji imaju na ambalaži simbol, odnosno pečat i oznaku zelene žabe opasna, te da to znači da je proizvod „otrovan“, sigurno će vas zanimati šta to zaista predstavlja.
Na mnogim od tih objava i tvrdnji pišu se i podaci da iza simbola zelene žabe stoji fondacija Bila Gejtsa, pominju se navodi o „čipovanju“, „vakcinaciji“… 😉
Ništa od toga nije utemeljeno niti naučno potkovano. Pečat zelene žabe odnosi se na neprofitnu organizaciju Rainforest Alliance (Alijansa kišne šume), sertifikovan je i nema nikakve veze sa otrovima bilo kog tipa.

U pitanju je znak da su u stvaranju tog proizvoda korišćeni sastojci i metode koje podržavaju socijalnu, ekonomsku i održivost razvoja okoline. Kako ova organizacija teži održivosti uz pomoć društvenih i tržišnih snaga za zaštitu prirode i poboljšanje života farmera i šumskih zajednica, jasno je da proizvodi sa sertifikovanim pečatom moraju da ispune visoke standarde.
Njihov standard fokusira se na dobrobit šuma, ljudskih prava, klime i sredstava za život.
Zašto baš žaba?
Žabe su ono što naučnici zovu bioindikatorima, što znači da zdrava populacija žaba potiče od zdravog okruženja, kao i obrnuto. Alijansa kišne šume za maskotu birala je crvenooku žabu još pre 30 godina, jer su tada njeni osnivači počeli da rade sa ciljem da zaštite tropske kišne šume. Od tada je pečat žabe njihov internacionalni znak održivosti.
Dakle, suština je to da je i ova teorija zavere, kao i većina ostalih preterana i potpuno neosnovana… 😉
Izvor: Pecina posla / GLOSSY
Foto: K I PHOTOGRAPHY/SHUTTERSTOCK
Leave a Reply