Temišvar je lep grad, središte rumunskih Srba (iako vam srpski jezik u komunikaciji prilikom snalaženja neće baš biti koristan, dok većina stanovnika govori engleski 😉 ), ali i veoma zanimljiv za brojne turiste iz različitih delova sveta. Po mnogim stvarima su ljudi iz ovog banatskog grada išli ispred svog vremena. Preporučujem vam da pročitate ovaj tekst u kome sam objedinio zanimljive činjenice o gradu na obali Begeja koje su meni privukle pažnju (sigurno nisu jedine 🙂 ), ali i korisne informacije kada se uputite u rumunski deo Banata.
Moja supruga i ja smo uživali, a verujem da ćete i vi… 😉
Prva ulična rasveta i tramvaj
Zanimljivo je reći da je Temišvar prvi grad koji je dobio električno osvetljenje u Evropi. Prvi put su na Starom kontinentu baš ovde zasvetleli kandelabri. Pre toga se to desilo samo u Njujorku…;) Grad je uličnu rasvetu dobio 12. novembra 1884. godine, a ceo sistem brojao je 516 lampi. Upravo kao uspomena na prvo ulično osvetljenje, ispred dvorca Hunjadi postavljen je fenjer sa ubeleženim datumom kada je rasveta puštena u rad, a kao uspomena na ovu istorijsku crticu postoji spomenik fenjeru.
Zanimljivo je reći da je Temišvar prvi grad u Rumuniji i drugi u Evropi sa uvedenim tramvajem, doduše na kolsku vuču, ali i to je vredna činjenica.
Zanimljivo je reći da je Temišvar prvi grad u Rumuniji i drugi u Evropi sa uvedenim tramvajem, doduše na kolsku vuču, ali i to je vredna činjenica.
Cvetni sat
Cvetni sat je još jedan zanimljiv i originalan detalj iz centra grada. Izgrađen je 1971. godine u fabrici „ELBA“, a predstavlja neverovatan spoj mašte i praktičnih ljudskih veština. Sat je kružnog oblika i njegovi brojevi su izrađeni od cveća. Poznat je među lokalnim stanovništvom i služi kao mesto za okupljanja, posebno mladih ljudi. Preporučio bih svima, a posebno onima koji vole prirodu, da vide uživo ovo remek-delo.
Park ruža
U blizini ovog originalnog sata je i čuveni Park ruža (Parcul Rozelor), koji mnogi doživljavaju kao najlepši park u Temišvaru. Njegova lepeza boja i stilova učiniće da se osećate kao da ste se u nekoj „cvetnoj“ bajci. Arhitektura u francuskom i engleskom stilu izmestiće vas iz ovog vremena u doba romantizma.
Park ruža, koji je pun cveća i mirisnih nota u jednom delu godine, dizajnirala su dvojica tada poznatih arhitekata, a prvi put je svečano otvoren 19. jula 1891. godine za „Univerzalnu izložbu“. U parku je prikazano 300 različitih vrsta i još više od 2000 boja i oblika ruža. U njemu se nalazi i više od 600 različitih vrsta cveća i mnoštvo uređenih staza. Naoružajte se dobrim fotoaparatom jer veliki deo slika želećete da napravite upravo u ovom cvetnom vrtu.
Zaobljena kuća
Nema tog prolaznika ili turiste koji na Trgu ujedinjenja neće zapaziti prelepu kuću zaobljenih linija na uglu, čiji je arhitekta bio Gaudijev đak. Kuća je krajem 19. i početka 20. veka bila u vlasništvu bogate Srpkinje, gospođe Plavšić. Ona ju je potom prodala jednom bogatom jevrejskom bankaru u čijem je vlasništvu bila do početka 20. veka.
Kip vučice
Kip vučice koja doji Romula i Rema, poklon grada Rima iz 1926. godine, nalazi se na Trgu pobede. Tada je narod Rumunije suptilno podsećen da se nalazi pod uticajem Italije.
Skulptura „Super mama“
Skulptura „Supermam“, prva od modernih skulptura postavljenih u starom istorijskom jezgru grada, u ulici Florimund Mersi. Građani nisu bili oduševljeni njihovim postavljanjem u taj deo grada, 27. novembra 2015. godine, jer se može reći da malo odudara od celine, ali umetnički ukusi su svakako različiti.
Vredno je istaći da je njen autor vajar Virgila Scipcariu, jedan od najperspektivnijih i najoriginalnijih rumunskih umetnika… 😉
Korisne informacije za sve posetioce:
● Temišvar se nalazi na zapadu Rumunije i od Požarevca, kao naše početne tačke je udaljen 147 kilometara (nema auto puta pa se putuje oko 3 sata), a od dva najveća srpska grada – Beogada je udaljen 163, odnosno 144 kilometra od Novog Sada. Po veličini i broju stanovnika može se porediti upravo sa „Srpskom Atinom“.
● Sat u Rumuniji je jedan sat unapred u odnosu na Srbiju.
● Valuta je lei, menjačnice možete naći na dosta mesta u gradu, a svugde možete plaćati i karticama pa nemate potrebe ni menjati novac.
● Cene su slične kao i u Srbiji, ali i to zavisi od kafića, restorana i trgovina.
● U centru postoji nekoliko javnih toaleta koji su čisti i ne naplaćuju se.
● Gradonačelnik Temišvara je Dominik Fric, koji nije banatski Švaba. On je Nemac iz Švarcvalda koji se doselio u Temišvar pre deset godina. Kaže da se zaljubio u grad, pre dve godine se kandidovao za gradonačelnika kao državljanin Nemačke i ubedljivo pobedio.
● Temišvarci sa ponosom ističu da je njihov zemljak Džoni Vajsmiler, proslavljeni sportista koji je glumio Tarzana… 😉
Izvor: Pecina posla
Foto: Pecina posla
Leave a Reply