Poznati srpski vajar i akademik, Đorđe Jovanović rođen je na današnji dana (21. januara) 1861. godine u Novom Sadu. Među brojnim značajnim radova, za Požarevljane je to sasvim sigurno spomenik knjazu Milošu Obrenoviću, izliven u bronzi, koji je urađen u Parizu 1898. godine, a danas zauzima centralno mesto u gradskom parku ispred zgrade Okružnog zdanja.
Đorđe Jovanović
Požarevac je dugo bio druga rezidencija knjaza Miloša. On je tu izgradio konake za svoju porodicu i sebe, razvio trgovinu, jer je i sam bio trgovac. Oslobodio je Srbiju od turske vlasti, posle velike borbe (podigao je Drugi srpski ustanak 1815), a kasnije i svim diplomatskim sredstvima. U znak zahvalnosti Milošu je u Požarevcu podignut spomenik 1898. godine, koji je otkrio tadašnji kralj Srbije Aleksandar Obrenović u prisustvu bivšeg kralja, a svog oca, Milana Obrenovića.
Na spomeniku su uklesane godine koje predstavljaju rođenje (1780) i smrt (1860) knjaza Miloša, kao i čuvena poruka upućena turskom vojskovođi: „Delibaša, carski delijo, ti imaš kuda i na drugu stranu, a ja nemam kuda, nego tuda, pa u život ili smrt“, kao i godina početka oslobađanja Požarevca od Turaka (1815).
Požarevljani su u znak zahvalnosti knezu „poklonili“ i ulicu koja vodi pored glavne železničke stanice. Njen naziv je Knez Milošev venac. Požarevac je dugo bio druga kneževa rezidencija, pa je u njemu izgradio i konake za svoju porodicu. Tu je 1860. godine osnovao ergelu, na imanju od 300 hektara, kojem je njegov sin kasnije dao ime „Ljubičevo“ (https://pecinaposla.com/vredan-jubilej-ergele-ljubicevo/), po svojoj majci kneginji Ljubici.
Zanimljivo je istaći da je Miloš 1860. godine formirao Gvardiju, najreprezentativniji deo srpske vojske, koja je imala i svoj orkestar „Knjaževsko-serbska banda“. Pre nekoliko godina, u sklopu Centra za kulturu, osnovan je simfonijski orkestar „Gvardija“, kao sledbenik nekadašnjeg orkestra, prvog profesionalnog u Srbiji…
Tekst i foto: Pecina posla
Leave a Reply